PolskaWiceszef MON podał się do dymisji

Wiceszef MON podał się do dymisji

Wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej podał się do dymisji, rezygnacja została przyjęta. Jak poinformował, dymisja została przyjęta z dniem 11 sierpnia, by mógł przekazać swoje obowiązki. Wyjaśnił, że powodem jego rezygnacji były "różnice merytoryczne co do koncepcji Sił Zbrojnych oraz systemu kierowania i dowodzenia nimi".

Wiceszef MON podał się do dymisji
Źródło zdjęć: © PAP

26.07.2006 | aktual.: 26.07.2006 19:57

Podkreślił, że od lat, w publikacjach, artykułach i wystąpieniach wskazywał na potrzebę zmian dotychczasowego systemu, w którym główną rolę dowodzenia spełnia Sztab Generalny.

Opowiadałem się i opowiadam za przekazaniem SG roli planistycznej i utworzeniu dwóch połączonych dowództw - jednego odpowiedzialnego za bieżące zarządzanie Siłami Zbrojnymi a drugiego za użycie wojsk w czasie kryzysu lub wojny - powiedział.

Moja koncepcja nie znalazła uznania, a argumenty nie przekonały ministra. Minister podzielił argumenty SG, który jest przeciwny zmianie swojej roli - dodał.

Przypomniał, że regulacja o dowodzeniu przez SG to zapis z czasów, gdy trwała rywalizacja na tle cywilnego kierownictwa nad wojskiem.

Prawie każdy minister miał plany zmiany działania SG, ale jak widać nikomu to się nie udało - powiedział Koziej.

Premier Jarosław Kaczyński, który otworzył w środę pod Łodzią odcinek autostrady A2 Konin - Stryków, pytany przez dziennikarzy o komentarz do rezygnacji Kozieja powiedział, że wynika ona z różnic zdań "co do koncepcji przyszłej organizacji polskiej armii".

To, że pan generał Koziej uznał swoją obecność w resorcie obrony za niemożliwą, nieefektywną, czy zgoła zbędną prawdopodobnie wynika z tego, że jego koncepcja nie będzie realizowana. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - powiedział premier.

Szef MON Radosław Sikorski zapewnia, że wiele pomysłów jego zastępcy Stanisława Kozieja na funkcjonowanie wojska zostanie zrealizowanych.

Minister Koziej uznał, że nie może pozostać na stanowisku w sytuacji, gdy nie została przyjęta cała jego koncepcja zmiany systemu dowodzenia Wojskiem Polskim. Podkreślam "cała", bo wszystko to co było istotne i mieściło się w porządku konstytucyjnym, zostało uwzględnione w projektach aktów prawnych przygotowywanych w resorcie - powiedział Sikorski.

Koziej jest generałem brygady w stanie spoczynku, analitykiem w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Pracował m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, był wicedyrektorem Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP (1993-1994). Był szefem Departamentu Systemu Obronnego MON (1994- 2001).

W latach 1996-1997 pełnił funkcję szefa polskiej misji w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei i zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji, a w latach 1997-1998 funkcję zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji. W latach 1999-2001 był pierwszym przedstawicielem Polski w NATO ds. polityki i strategii nuklearnej.

Urodził się w 1943 roku na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Sztabu Generalnego WP. Pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 49. pułku zmechanizowanym (Wałcz), 15. Dywizji Zmechanizowanej (Olsztyn), Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego (Wrocław) i Sztabie Generalnym WP. Był głównym autorem "Strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej" w warunkach członkostwa w NATO oraz "Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)