Trwa ładowanie...
dacsa9w
dacsa9w

Wiceprezydent podejmie dialog ze wszystkimi siłami opozycji

Wiceprezydent Egiptu Omar Suleiman powiedział podczas wystąpienia w państwowej telewizji egipskiej, że prezydent Hosni Mubarak poprosił go o rozpoczęcie rozmów ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi.
Share
dacsa9w

Dialog z opozycją dotyczyć będzie reform konstytucyjnych i parlamentarnych, czego domagali się protestujący przeciw Mubarakowi demonstranci. Poprawki do konstytucji mają, między innymi złagodzić restrykcje dotyczące osób, które chcą ubiegać się o urząd prezydenta.

Wybory sfałszowane

- Prezydent poprosił mnie dzisiaj, abym natychmiast nawiązał kontakt ze wszystkimi siłami politycznymi, by rozpocząć dialog dotyczący wspomnianych kwestii, tak by zaproponowane zostały poprawki do konstytucji i terminy ich wprowadzenia - powiedział Suleiman w swym telewizyjnym wystąpieniu.

dacsa9w

Wiceprezydent poinformował, że przedmiotem rozmów z opozycją będzie również wprowadzenie w życie decyzji sądu apelacyjnego dotyczących szeroko kontestowanych wyników wyborów parlamentarnych, które odbyły się 28 listopada i 5 grudnia.

Główne formacje opozycyjne w Egipcie domagają się anulowania tych wyborów, których wyniki ich zdaniem zostały sfałszowane.

W wyborach tych rządząca od lat krajem partia prezydenta Mubaraka zdobyła 419 na 508 miejsc w parlamencie. Opozycja wywalczyła 15 miejsc, a kandydaci niezależni 70 mandatów. Zbojkotowały ją dwa ugrupowania opozycyjne - partia Wafd oraz Bractwo Muzułmańskie.

Bractwo, które w ustępującym parlamencie miało 20% miejsc, a w listopadowej turze głosowania nie zdobyło ani jednego mandatu, uznało wybory za sfałszowane na korzyść partii prezydenta.

dacsa9w

Liberalna partia Wafd, która kontrolowała w parlamencie 12 miejsc i zdobyła w pierwszej turze dwa mandaty, nazwała głosowanie "skandalicznym". Uważa się powszechnie, że przebieg i wynik wyborów przyspieszyły wybuch społecznych protestów w Egipcie.

Wiceprezydent uspokaja

Na początku grudnia Mohamed ElBaradei, były szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którego grupy opozycyjne wytypowały do podjęcia negocjacji z rządem poinformował, iż rozważy ubieganie się o prezydenturę, jeśli do konstytucji Egiptu zostaną wprowadzone poprawki, ułatwiające start kandydatów niezależnych. Zapewne o takich modyfikacjach konstytucji Suleiman ma zamiar rozmawiać z opozycją.

Nie sprecyzował, czy zaproszenie do dialogu "wszystkich sił politycznych" dotyczyć będzie również Bractwa Muzułmańskiego, które władza uznaje za ugrupowanie nielegalne - zwraca uwagę agencja AFP.

Według wiceprezydenta, rząd zajmie się też "tak szybko, jak to będzie możliwe walką z bezrobociem, nędzą, korupcją, a także sprawiedliwym zrównaniem zarobków i cen".

dacsa9w

Podziel się opinią

Share
dacsa9w
dacsa9w
Więcej tematów