PolskaWiceminister spraw zagranicznych o negocjacjach z Wielką Brytanią: jeszcze trochę przed nami

Wiceminister spraw zagranicznych o negocjacjach z Wielką Brytanią: jeszcze trochę przed nami

• Niedługo finał negocjacji ws. warunków członkostwa Wlk. Brytanii w UE
• Pojawiają się kolejne głosy o tym, że ciężko będzie osiągnąć porozumienie
• Wiceminister: tekst musi być napisany tak, by nie przyniósł skutków ubocznych

Wiceminister spraw zagranicznych o negocjacjach z Wielką Brytanią: jeszcze trochę przed nami
Źródło zdjęć: © Newspix | KRZYSZTOF BURSKI

Spodziewany jest trudny finał negocjacji Unii Europejskiej z Londynem. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że nie będzie łatwo o porozumienie w sprawie przyszłych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. Przyznał to dziś także wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który uczestniczył w Brukseli w unijnej naradzie poświęconej między innymi tej sprawie.

Ostateczne uzgodnienia powinny zapaść na rozpoczynającym się w czwartek europejskim szczycie. - Musimy przyjechać tutaj w czwartek przygotowani na to, aby spędzić znaczną część nocy, chyba że nastąpi jakiś przełom zanim rozpocznie się szczyt. Ale jesteśmy przygotowani na to, że trochę negocjacji jeszcze przed nami - powiedział polski minister.

Dwie sprawy pozostają jeszcze do wynegocjowania. Dla Polski kluczowa jest kwestia konkretnych zapisów dotyczących czasowego i częściowego ograniczenia zasiłków dla pracowników z unijnych krajów i zasiłków na dzieci, które nie przebywają z rodzicami za granicą. Druga, negocjowana jeszcze kwestia to zagwarantowanie praw krajom, które nie mają wspólnej waluty w relacjach z Unią Europejską.

- To są rzeczy, które wymagają bardzo szczegółowego języka. Ponieważ różne kraje mają swoje obawy i to są uzasadnione obawy. I ten tekst musi być napisany w taki sposób, aby nie przyniósł skutków ubocznych, jakiś niepożądanych interpretacji - dodał Konrad Szymański.

Polsce na przykład już udało się wynegocjować konkretne zapisy, że ograniczenia w wypłatach zasiłków przyznane Wielkiej Brytanii nie będą wykorzystane przez inne kraje. Teraz Warszawa próbuje jeszcze wynegocjować jak najkrótszy czas stosowanych ograniczeń. Chce też jasnych zasad dotyczących wypłaty zasiłków na dzieci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)