Trwa ładowanie...
08-12-2015 19:41

Wiceminister kultury: dziś nie poznacie założeń do ustawy medialnej

Media nie chcą podlegać rządowi! O czym wy w ogóle mówicie? Wy sami chcecie się podporządkować ministrowi? - pytał dziennikarzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. zmian w mediach publicznych, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie SDP - jak wynikało z zaproszenia na stronie internetowej - wiceminister miał zaprezentować założenia nowej ustawy medialnej. - To SDP obiecało dziś konkrety, ja przyszedłem na dyskusję i nic więcej nie powiem - powiedział. - Nie poznacie założeń ustawy medialnej, póki projekt nie trafi do Sejmu - dodał.

Wiceminister kultury: dziś nie poznacie założeń do ustawy medialnejŹródło: PAP
d3y57h1
d3y57h1

Podczas konferencji swoje pomysły na zmiany w mediach przedstawiło SDP. - SDP rekomendowało, by przekształcić TVP w instytucję użyteczności publicznej, której trzeba by zapewnić stałe i stabilne finansowanie. Naszym zdaniem powinna to być opłata audiowizualna, stała i powszechna - mówił wiceprezes SDP Piotr Legutko, zastrzegając, że wprowadzenie nowych opłat nie powinno oznaczać zakazu prezentowania reklam w TVP. W mediach publicznych powinny być obszary wolne od reklam, na przykład TVP Kultura, TVP Historia - proponował. SDP proponowało również wprowadzenie tzw. opłaty kompensacyjnej, którą miałyby wnosić media prywatne na rzecz mediów publicznych.

Według SDP organizatorem nowych mediów publicznych powinien być resort kultury, a szefów nowych instytucji powinien powoływać nowy organ państwowy - Rada Mediów Publicznych, licząca kilka osób. Kandydatów do Rady - mówił Legutko - powinny rekomendować ogólnopolskie stowarzyszenia twórcze, a Radę wybierać prezydent RP, bo posiada najsilniejszy mandat.

Wiceminister ocenił, że poglądy w sprawie mediów publicznych są "zbieżne" ze stanowiskiem rządu w 90 procentach. Zastrzegł jednak, by "nie wierzyć w medialne doniesienia" dotyczące projektu ustawy. - Są nieprawdziwe - powiedział.

Na pytanie szefa SDP Krzysztofa Skowrońskiego o to, kiedy pierwszy krok ku zmianom w mediach publicznych, Czabański odrzekł: - Nie mogę powiedzieć.

d3y57h1

- Ustawa nie "zrobi" dobrych mediów publicznych. Dobre media zrobią dobrzy twórcy - mówił wiceminister. Potwierdził, że będą zmiany w finansowaniu mediów, ale unikał konkretów. - Następne pytanie - rzucił, pytany o finanse.

Czabański zapowiedział, że to nie zespół, który pracuje nad projektem, zdecyduje, czy będzie to projekt rządowy. - Zdecyduje o tym rząd - mówił. Wcześniej pojawiały się informacje, że po to, by ominąć długą procedurę, ustawa zostanie zgłoszona jako projekt poselski.

Wcześniej Czabański, pełnomocnik rządu ds. zmian w mediach publicznych, pisał na swoim profilu w serwisie Facebook, że projekt jest już niemal gotowy.

"Miło mi poinformować, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych, który powstaje pod moim przewodem, trafi w przyszłym tygodniu do parlamentu! Wczoraj zespół ekspertów i posłów (m.in. Barbara Bubula, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Jarosław Sellin) dopracował się zrębów końcowego dokumentu. Jest szansa naprawiać media publiczne już od 1 stycznia 2016 r." - napisał w piątek na swoim profilu na Facebooku Czabański.

d3y57h1

Miło mi poinformować, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych, który powstaje pod moim przewodem trafi w przyszłym...

Wcześniej w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Czabański zapowiadał, że zmiany będą dotyczyć 20 podmiotów - 17 regionalnych stacji radiowych, których odrębność zostanie zachowana, tzw. dużego Radia, Telewizji Polskiej z oddziałami oraz Polskiej Agencji Prasowej. Projekt zakłada, że media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego, gdyż - jak wyjaśniał Czabański - taki model sprawił, że media publiczne bardzo osłabiły się finansowo.

Według wiceministra kultury nowa ustawa "wyjmie" także media publiczne spod kurateli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a będą one podlegać nowej Radzie Mediów Narodowych, której członków będzie mianował Sejm, Senat i prezydent, dokładnie tak samo, jak w wypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj