WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceminister infrastruktury przyznał się do tajnej współpracy

Nowo powołany wiceminister infrastruktury
Marek Chałas przyznał się do tajnej i świadomej współpracy ze
służbami specjalnymi PRL. Jego oświadczenie opublikowano w
najnowszym 8. numerze "Monitora Polskiego". Nie wiadomo, z którą
służbą, w jakim charakterze i kiedy współpracował.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Obwieszczenie o takim oświadczeniu 56-letniego Chałasa opublikował w "Monitorze" premier Marek Belka, który 12 stycznia 2005 r. powołał go na podsekretarza stanu w resorcie infrastruktury.

Zgodnie z ustawą lustracyjną oświadczenia osób pełniących funkcje publiczne, które przyznały się do związków ze służbami specjalnymi PRL, wysyła do druku w "MP" osoba powołująca na funkcję podlegającą lustracji. To od powołującego zależy, czy ktoś, kto przyznał się do związków ze służbami PRL, obejmie daną funkcję - ustawa lustracyjna tego nie zakazuje. 10-letni zakaz pełnienia urzędów publicznych obejmuje zaś tych, co do których Sąd Lustracyjny obu instancji oraz Sąd Najwyższy uznały, że zataili w swych oświadczeniach związki z tajnymi służbami PRL.

Jak można przeczytać na stronie internetowej resortu, Chałas odpowiada w nim za fundusze europejskie. Z jego życiorysu tam umieszczonego wynika, że ukończył dwa fakultety na Uniwersytecie Łódzkim: matematykę (w 1972) i socjologię (1978). W latach 1975-79 był programistą komputerów w Biurze Projektów Chemitex. W latach 1979-81 był specjalistą ds. zarządzania i informatyki w Przedsiębiorstwie Przemysłu Chłodniczego. W latach 1981-94 był pracownikiem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jako kierownik Morskiego Biura Podróży w Łodzi. Potem pracował dla towarzystw ubezpieczeniowych.

WP

W latach Chałas 1995-2000 był dyrektorem łódzkiego oddziału Commercial Union; w latach 2000-2001 - dyrektorem departamentu w Compensa Życie SA, w latach 2001-2002 - dyrektorem departamentu w Gerling Polska. W latach 2003-2004 był sekretarzem Rady Nadzorczej spółki Textilimpex. Ostatnio prowadził własną działalność gospodarczą.

Polub WP Wiadomości
WP
WP