Wiara pomaga radzić sobie z przewlekłą chorobą
Wiara pomaga nastolatkom radzić sobie z chorobami przewlekłymi - informuje "Journal of Pediatrics".
Dr Michael Yi i dr Sian Cotton z University of Cincinnati postanowili sprawdzić, w jaki sposób uduchowienie nastolatka może wpłynąć na jego walkę z nieswoistym zapaleniem jelit. Jest to zespół chorób przewlekłych mających nierzadko ciężki i nieprzewidywalny przebieg, co w dużym stopniu obniża jakość życia nastolatków. Najczęściej występują wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna.
Dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana; nie odkryto też skutecznej metody leczenia. Objawami są m.in. powracające bóle brzucha i biegunka. Nieswoiste zapalenie jelit zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Oprócz problemów zdrowotnych pacjenci równie często mają problemy natury psychologicznej związane z niską jakością życia.
Naukowcy przeanalizowali dane na temat 88 zdrowych nastolatków i 67 nastolatków cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. Badani byli w wieku 11-19 lat.
Okazało się, że choć w przypadku osób chorych jakość życia była znacznie niższa, związek między stopniem uduchowienia a stanem psychicznym był znacznie większy niż w przypadku zdrowych nastolatków. Wierzący byli - mimo choroby - niemal równie zadowoleni z życia, co ich zdrowi rówieśnicy i to tym bardziej, im bogatsze było ich życie duchowe.
- Niewiele dotychczasowych badań koncentrowało się na roli wiary w walce z chorobami przewlekłymi, zwłaszcza w tym przedziale wiekowym - mówi dr Yi.
W najbliższej przyszłości naukowcy zamierzają sprawdzić, czy stopień rozwoju duchowego może mieć wpływ na jakość życia osób cierpiących na inne choroby przewlekłe.