"Wiadomości" TVP najpierw nie widziały problemu, teraz włączyły replay. Chodzi o lekarzy

Głodówka lekarzy rezydentów rozpoczęła się 2 października, ale "Wiadomości" TVP potrzebowały kilku dni, żeby w ogóle zauważyć protest. A potem najwidoczniej wszystko się zacięło. Oglądaliśmy coś, co można nazwać "informacyjnym déjà vu". Wyjaśniamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasek z "Wiadomości" z 12 października
Pasek z "Wiadomości" z 12 października (Wiadomości, Fot: TVP)
WP

Grupa lekarzy rezydentów rozpoczyna głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestują przeciw zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia.

Chcą zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych i poprawy warunków pracy. To był 2 października. Redakcja "Wiadomości" TVP jednak nie zareagowała, chociaż w wieczornym wydaniu informacje o "lekarzach" były.

Wiadomości
Podziel się
WP

Mija kilka dni, w końcu udało się. 5 października "Wiadomości" podają newsa o proteście rezydentów, ale robią to w swoim stylu.

"Młodzi lekarze żądają podwyżek" - głosiło hasło na pasku.

Wiadomości
Podziel się
WP

Potem była krótka przerwa. Po kilku dniach znów. Wydanie z dnia 9 października, zajawka materiału i co? Identyczny pasek, déjà vu, kopiuj-wklej.

Ale najlepsze jeszcze przed nami.

Wiadomości
Podziel się
WP

Bo wtedy nadchodzi 10 października. To już było mistrzostwo. Jeden z najciekawszych pasków w "Wiadomościach". Nie wiemy tylko, czy prawdziwy, bo nawet minister zdrowia miał wątpliwości.

Wiadomości
Podziel się
WP

Konstanty Radziwiłł na antenie TVP Info powiedział, że lekarze rezydenci oczekują wynagrodzenia na poziomie 6,4 tys. I to brutto. No cóż, trochę wpadka.

Potem jest chwilowa zmiana narracji. Trochę w innym stylu, ale nadal w temacie. Ale to była tylko cisza przed tym, co pokazała redakcja "Wiadomości" 12 października.

WP
Wiadomości
Podziel się

Wielki powrót "dużych podwyżek". W materiale podano, że "w portfelach pracowników służby zdrowia w ciągu pięciu lat znajdzie się dodatkowe 17 miliardów złotych".

Wiadomości
Podziel się

Szczyt żenady w TVP Info. Tak wygląda sonda na temat lekarzy

Wcześniej popis dał reporter Łukasz Sitek na antenie TVP Info. Niecała minuta wystarczyła mu aby osiągnąć szczyt kompromitacji. O co poszło? O to, czy lekarze w Polsce "klepią biedę". Zobaczcie sami.

Ale, co ciekawe, TVP wiedziała o proteście lekarzy rezydentów. Bo tysiące internautów zasypały stronę TVP Info komentarzami na temat protestu. Reakcja była szybka.

Administratorzy strony usunęli znaczną część wpisów i zablokowali niektórym użytkownikom możliwość komentowania tekstów, blokując ich konta.

Zdaniem TVP Info komentujący łamali zasady etykiety, czyli chodziło po prostu o spamowanie.

Na koniec "truskawka na torcie", czyli słowa posłanki PiS ws. rezydentów. "Niech jadą” - ten tekst Józefy Hrynkiewicz zirytował wielu internautów. Wygłoszony został z ław sejmowych pod adresem lekarzy rezydentów, których protest głodowy trwa już 11 dni.

WP
WP