Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

WHO: dwa razy mniej ludzi umiera na malarię niż w 2000 r.

Od 2000 r. znacznie spadła liczba osób umierających na malarię. Jest też coraz mniej przypadków zachorowań - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obawia się ona jednak, że tendencję tę zahamuje epidemia eboli w Afryce Zachodniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Z malarią można zetknąć się na przeważającym obszarze Indii
Z malarią można zetknąć się na przeważającym obszarze Indii (PAP/EPA, Fot: Piyal Adhikary)
ycipk-3vs5j0

W swoim corocznym raporcie na temat malarii WHO podało, że między 2000 r. a 2013 r. wskaźnik umieralności na malarię spadł o 47 proc. na całym świecie i o 54 proc. w samej Afryce, gdzie odnotowywana jest większość śmiertelnych przypadków.

Według WHO dzieje się tak, gdyż malaria jest coraz lepiej diagnozowana i coraz więcej pacjentów jest odpowiednio leczonych. Jeszcze w 2004 r. tylko 3 proc. narażonej na malarię ludności miała dostęp do moskitier nasączonych środkami owadobójczymi, podczas gdy W 2013 r. taki środek zapobiegawczy był dostępny dla prawie połowy tych osób.

- Nasze najlepsze dotychczasowe rezultaty i świetna wiadomość w zakresie zdrowia publicznego - powiedział dziennikarzom w Genewie dyrektor globalnego programu WHO przeciwko malarii Pedro Alonso.

ycipk-3vs5j0

WHO podkreśliła jednak, że epidemia wirusa ebola w Afryce Zachodniej ma "niszczycielski wpływ" na leczenie malarii. W Gwinei, Sierra Leone i Liberii - czyli w krajach najbardziej dotkniętych ebolą - zamkniętych jest wiele przychodni, a frekwencja w ambulatoriach jest o wiele niższa od tej sprzed początku epidemii. Na malarię w 2013 r. zmarło w tych krajach 20 tys. ludzi.

Dlatego WHO wezwało do wprowadzenia tymczasowych środków kontroli, w tym do rozdawania moskitier i leków na malarię, wszystkim pacjentom, mającym gorączkę i mieszkającym na terenach dotkniętych zarówno ebolą jak i malarią.

Z szacunków WHO wynika, że na całym świecie w 2013 r. na malarię zapadło około 198 milionów osób, z których 584 tys. zmarło. To o 6,9 proc. mniej zgonów niż w 2012 r. Aż 90 proc. przypadków śmiertelnych odnotowano w Afryce. 78 proc. ofiar stanowiły dzieci do piątego roku życia.

Szefowa WHO Margaret Chan oświadczyła, że najnowsze dane wskazują, iż można wygrać walkę z malarią, gdyż "mamy odpowiednie narzędzia i nasza obrona działa". - Musimy jednak przekazać te narzędzia o wiele większej liczbie ludzi, jeśli chcemy, by te zyski były trwałe - dodała.

ycipk-3vs5j0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0