Trwa ładowanie...
d3p11fh

WHO apeluje do kobiet w 46 krajach Ameryki Łacińskiej

• Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed planowaniem potomstwa wszystkie osoby mieszkające na terenach, gdzie występuje wirus Zika
• Zalecenie WHO dotyczy milionów par z 46 krajów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W 2015 roku w Brazylii zaczęły rodzić się dzieci z wadą rozwojową zwaną mikrocefalią
W 2015 roku w Brazylii zaczęły rodzić się dzieci z wadą rozwojową zwaną mikrocefalią (AFP)
d3p11fh

Obecność wirusa Zika potwierdzono w około 60 krajach. Tylko w Brazylii, od ubiegłego roku, zaraziło się nim ok. 1,5 mln osób. Wirus wywołuje małogłowie u noworodków. Mikrocefalia to nieprawidłowy rozwój czaszki i mózgu – głowa u takiego dziecka jest nienaturalnie mała, dochodzi do zaburzeń rozwoju, upośledzenia umysłowego i fizycznego, a nawet przedwczesnej śmierci.

WHO zaleca kobietom i parom planującym ciążę, które mieszkają na terenach zagrożonych niebezpiecznym wirusem lub z nich wracające, "by odczekały co najmniej osiem tygodni, nim zaczną podejmować próby poczęcia". W ten sposób należy zapewnić, że wirus opuścił już organizm - przekazała WHO w komunikacie.

Wcześniej organizacja zalecała powstrzymanie się od niezabezpieczonego seksu przez co najmniej cztery tygodnie.

Naukowcy z University of California w San Diego wpadli na trop, w jaki sposób wirus zika hamuje rozwój mózgu i prowadzi do mikrocefalii u noworodków. To pierwsze takie doniesienie, od kiedy w 2015 roku w Brazylii zaczęły rodzić się dzieci z wadą rozwojową zwaną mikrocefalią lub małogłowiem. Przypadki te połączono z rozprzestrzenianiem się w Brazylii wirusa zika. Stwierdzono, że matki dzieci z małogłowiem były nosicielkami tego wirusa w ciąży, ale nikt nie miał pojęcia, w jaki sposób wirus może wpływać na mózg płodu.

d3p11fh

Podziel się opinią

Share
d3p11fh
d3p11fh
Więcej tematów