Trwa ładowanie...
d4itr26
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

WHO: 130 nowych przypadków Eboli w Sierra Leone

W Sierra Leone odnotowano w ciągu trzech dni kwarantanny 130 nowych przypadków Eboli; kolejnych 39 osób z podejrzeniem choroby czeka na wynik testów - podał szef centrum walki z ebolą Stephen Gaojia. Według WHO w Senegalu i Nigerii udało się zahamować epidemię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pacjent zarażony Ebolą
Pacjent zarażony Ebolą (PAP/EPA, Fot: Ministry of Defense)
d4itr26

W Sierra Leone 6-milionowej ludności nakazano niewychodzenie z domów przez trzy dni do wieczora w niedzielę. Taka ogólnokrajowa kwarantanna należy do najostrzejszych środków zastosowanych w Sierra Leone od wybuchu epidemii, która według WHO zabiła dotąd już co najmniej 2793 ludzi.

Według poniedziałkowych danych WHO zarażonych zostało w sumie co najmniej 5762 ludzi.

Według poprzedniego oświadczenia, z zeszłego czwartku, ebola zabiła co najmniej 2620 osób, zarażonych zostało zaś w sumie co najmniej 5330 ludzi. WHO ostrzega, że są to dane przybliżone, ponieważ prawdopodobnie nie odnotowano wszystkich przypadków Eboli.

d4itr26

Dziś WHO poinformowała, że w dwóch z pięciu najbardziej dotkniętych epidemią Eboli krajów Afryki Zachodniej udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. "Generalnie ogniska epidemii w Senegalu i Nigerii znalazły się pod kontrolą" - podała WHO w oświadczeniu.

Niezależni doradcy ds. zdrowia WHO ocenili, że nie powinno się wprowadzać ogólnego zakazu podróży i handlu z krajami, w których powstrzymano epidemię Eboli.

W czwartek RB ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję wzywającą państwa do "zniesienia obostrzeń dotyczących podróżowania i (przekraczania) granic, nałożonych w następstwie wybuchu epidemii wirusa Ebola, co przyczynia się do dalszej izolacji dotkniętych epidemią państw i podkopuje ich wysiłki" w walce z wirusem oraz pogarsza ich sytuację gospodarczą.

Część linii lotniczych zawiesiła loty do krajów ogarniętych epidemią; WHO i inne organizacje uznały, że utrudnia to starania i dostęp ekspertów do ofiar największej znanej epidemii gorączki krwotocznej.

d4itr26

Według oświadczenia wydanego po spotkaniu specjalnej komisji kryzysowej WHO w zeszłym tygodniu, bilans ofiar Eboli, wynoszący co najmniej 2793 ludzi w pięciu krajach, pozostaje "zagrożeniem zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Eksperci wezwali władze w dotkniętych epidemią krajach - Gwinei, Liberii, Nigerii, Senegalu i Sierra Leone - do wypracowania z sektorami lotnictwa i marynarki "skoordynowanej reakcji" w kwestiach transportowych.

Komisja WHO uznała, że zastosowanie kwarantanny na obszarach o dużej liczbie zarażonych może okazać się koniecznością.

Wcześniej eksperci WHO rekomendowali szybkie przebadanie na lotniskach i w portach (np. poprzez zmierzenie temperatury) podróżnych odjeżdżających z krajów dotkniętych ebolą.

d4itr26

Podziel się opinią

Share

d4itr26

d4itr26
Więcej tematów