PolskaWeź udział w II Paradzie Niepodległości w Gdańsku

Weź udział w II Paradzie Niepodległości w Gdańsku

Już w najbliższy czwartek, 11 listopada ulicami Głównego Miasta w Gdańsku przejdzie II Parada Niepodległości. Tak jak w ubiegłym roku będzie to uroczystość inna niż dotychczasowe, tradycyjne obchody tego święta. Organizatorzy liczą, że nawet jeśli pogoda nie dopisze (o co listopadzie nietrudno), to i tak w Paradzie znów wezmą udział tłumy gdańszczan. Transmisję z Parady przeprowadzi 1 program TVP.

Weź udział w II Paradzie Niepodległości w Gdańsku

Poprzeczka jest ustawiona wysoko: I Parada Niepodległości, która odbyła się w Gdańsku w ubiegłym roku była olbrzymim i porywającym wydarzeniem. Nikt nie spodziewał się, że może w niej wziąć udział aż 6 tys. uczestników – osób indywidualnych, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń i firm. Przyjechało ponad 120 zabytkowych samochodów, unikatowe wozy strażackie, jacht na lawecie, konie. Było 2000 gołębi i mnóstwo wspaniałych przebrań. Wielka skala udziału oraz wspaniała, radosna atmosfera zaskoczyła nawet największych optymistów.

Tak jak w ubiegłym roku, i tym razem Parada Niepodległości przejdzie z Targu Rybnego nad Motławą pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, ale – uwaga – nieco dłuższą trasą. Tym razem, zamiast iść prosto, ulicą Podwale Staromiejskie, skręcimy (obok piekarni Pellowski) w ul. Stolarską i dalej pójdziemy ulicą Heweliusza, Korzenną i Kowalską. Pod pomnikiem Jana III złożymy kwiaty i odśpiewamy hymn narodowy. Wymarsz z Targu Rybnego jest przewidziany na 10.30. Jako pierwsze pojadą jak zwykle motocykle i samochody, a za nimi pójdą piesi uczestnicy Parady. Wśród nich będą szły orkiestry dęte i prowadzący – Michał Juszczakiewicz.

W tym roku Parada Niepodległości nie kończy się na Targu Drzewnym: po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem króla Jana uczestnicy przejdą na Targ Węglowy. Tam będzie można oglądać pojazdy biorące udział w II Paradzie. A będą to samochody różnych jednostek Straży Pożarnej, wozy zabytkowe, militarne, łodzie, żaglówki i wiele innych. Chodzi o to, ze w ubiegłym roku wiele osób, które włożyły w przygotowania do Parady wiele wysiłku zauważało, że możliwości prezentacji było jednak zbyt mało. W tym roku, satysfakcji powinno być więc jeszcze więcej. Na Targu Węglowym odbędą się też pokazy ratownicze w wykonaniu Straży Pożarnej i harcerzy. Będzie pokaz umiejętności psów, pokazy psich zaprzęgów, pokazy walk rycerskich, koncert w wykonaniu orkiestr dętych a także wielkie gotowanie polskiej zupy – następnie rozdawanej uczestnikom. O ile pozwoli pogoda, nad głowami uczestników przelecą balony na ogrzane powietrze.

Najważniejszym założeniem Parady jest jej obywatelski charakter. „Parada jest inicjatywą społeczną, całkowicie oddolną. Chcemy by była taka wielka, jak wielki jest kapitał społeczny w Gdańsku i Trójmieście. Każdy, kto jest dumny z 11 listopada i chce się cieszyć w ten dzień, będzie przyjęty z tym, z czym przyjdzie" – mówi Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM organizującego Paradę. „A chcielibyśmy, aby ludzie pochwalili się tym, co mają najlepszego. Jeśli wiec ktoś prowadzi np. sklep warzywny niech choćby wytnie ze styropianu wielką marchewkę, pomaluje ją na biało-czerwono i przyjdzie z nią. Jeśli jest grupa miłośników gołębi, może uświetnić ten dzień przychodząc z tymi ptakami. Ktoś, kto umie grać na jakimś instrumencie, niech zagra dla innych" – mówi Adam Hlebowicz. Patronami II Parady Niepodległości są Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Wicemarszałek Sejmu Donald Tusk i Kapitan Roman Paszke.

Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą.

Możliwość uwiecznienia – nazwiska wszystkich uczestników, którzy wypełnią kupon wycięty z Dziennika Bałtyckiego zostaną wydrukowane w formie listy obecności.

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Radio PLUS, Telewizja Gdańsk, miesięcznik „30 DNI” oraz portal Wirtualna Polska i wirtualny.gdansk.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)