Weterynarz: koty już wcześniej zarażały się H5N1
Pojedyncze przypadki zakażenia kotów, a
także tygrysów wirusem H5N1 odnotowano w 2004 r. w Wietnamie i
Tajlandii. W obu przypadkach zwierzęta nakarmiono mięsem chorych
ptaków - wyjaśniła prof. Elżbieta Samorek-Salamonowicz z
Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
We wtorek wykryto ptasią grypę u martwego kota, znalezionego na wyspie Rugia w Niemczech. Jak dotąd nie potwierdzono, czy zwierzę chorowało na tę samą odmianę wirusa, którą mogą zarażać się ludzie.
Poszczególne odmiany wirusa H5N1 różnią się między sobą, niektóre z nich mają zdolność zarażania jednego gatunku, inne wielu różnych. Wirus, który atakuje koty nie musi być groźny dla człowieka. Dotąd nie stwierdzono przypadku zakażenia człowieka od kota - powiedziała Samorek-Salamonowicz.
Przeprowadzone przez naukowców badania laboratoryjne wykazały, że koty mogą chorować na ptasią grypę, a także, że H5N1 może przenosić się między poszczególnymi osobnikami tego gatunku. Zdaniem weterynarz zagrożenie kotów chorobą jest znikome i nie należy wprowadzać szczególnych środków ostrożności. Lepiej jednak nie karmić kota surowym mięsem drobiu.
Samorek-Salamonowicz zaznaczyła, że spośród domowych zwierząt ptasią grypą mogą zarażać się świnie, konie i wszystkie ptaki. Infekowano nim również myszy laboratoryjne. Nie odnotowano przypadków zarażenia H5N1 wśród psów i dziko żyjących gryzoni, np. szczurów w miastach.
Szczególnie groźne może być zakażenie tym wirusem świń, ponieważ są to zwierzęta zdolne zakażać się zarówno ptasią, jak i ludzką grypą. Mogą więc stanowić pewien rodzaj miksera, w którym dwa szczepy wirusa zmieszają się, aby stworzyć nowy. W ten sposób prawdopodobnie powstała słynna grypa hiszpanka - powiedziała Samorek.