Wenus. Odkryto aktywne wulkany na Wenus. To zaprzeczenie teorii o uśpionej planecie
Na powierzchni Wenus naukowcy odkryli prawdopodobnie aktywne wulkany. To zaprzeczenie teorii uśpionej planety.
Wenus. Aktywne wulkany na powierzchni planety
Jak informuje "The Guardian", naukowcy zidentyfikowali 37 pierścieniopodobnych struktur na powierzchni Wenus. Uważa się, że to aktywne wulkany, co byłoby zaprzeczeniem teorii o tym, że Wenus jest uśpioną planetą. Wulkany mają nadal istnieć, co sprawia, że Wenus może być geologicznie dynamiczną planetą.
Badania naukowców skupiły się na strukturach przypominających pierścienie. Wywołane są one przez wypływ gorącej skały z głębi wnętrza planety i dostarczyły przekonujących dowodów na szeroko rozpowszechnioną niedawną aktywność tektoniczną i magmową na powierzchni Wenus. Wielu naukowców uważało, że Wenus jest pozbawiona tektoniki płyt, przez co była uznawana za uśpioną geologicznie planetę.
Wenus. Naukowcy odkryli wulkany
- Nasza praca pokazuje, że nawet dziś część tego wewnętrznego ciepła jest w stanie dotrzeć do powierzchni planety. Wenus najwyraźniej nie jest tak martwa geologicznie jak wczesniej sądzono - powiedziała Anna Guelcher, naukowiec z instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Zurychu, którą cytuje "The Guardian".
Naukowcy określili rodzaj cech geologicznych, jakie zachodzą na powierzchni Wenus. Przejrzeli zdjęcia radarowe Wenus, które wykonane zostały przez sondę kosmiczną Magellan NASA w latach 90. ubiegłego wieku i znaleźli pierścienie. Spośród 133 zbadanych pierścieni, 37 wydaje się aktywnych w ciągu ostatnich 2-3 mln lat.
Wenus to najbliższa planeta oddalona od Ziemi. Pokryta jest chmurami kwasu siarkowego, a jej temperatura na powierzchni jest wystarczająco wysoka, by stopić ołów.