ycipk-2inws1
wenezuela

Wenezuela. Krwawe zamieszki i wielki protest w Caracas

Tysiące Wenezuelczyków demonstruje na ulicach Caracas przeciwko dotychczasowemu prezydentowi Nicolasowi Maduro. Po apelu lidera opozycji Juana Guaido, w stolicy trwają też regularne starcia z gwardią narodową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wenezuela. Trwają starcia w Caracas.
Wenezuela. Trwają starcia w Caracas. (eastnews)
ycipk-2inws1

W środę około południa czasu lokalnego tłumy Wenezuelczyków odpowiedziały na wezwanie tymczasowego prezydenta Juana Guaido i stawiły się wyrazić sprzeciw wobec rządów Nicolasa Maduro.

"Dzisiaj kontynuujemy. Będziemy szli z większą siłą niż kiedykolwiek, Wenezuelo" – napisał przed rozpoczęciem protestu Guaido.

Źródło: East News
ycipk-2inws1

Protest w Caracas rozpoczął się na placu Altamir. Obecni na miejscu dziennikarze informowali, że wśród samych demonstrantów zamiary były raczej pokojowe. Do starć miało dochodzić głównie na obrzeżach głównej demonstracji.

Wśród protestujących pojawił się oczywiście lider opozycji Juan Guaido, który podczas przemówienia powiedział, że "od teraz każdego dnia będziemy protestowali (…), aż nie osiągniemy naszego celu".

Wciąż trwają starcia w okolicach La Carloty - bazy wojskowej w Caracas. Francuska agencja informacyjna AFP poinformowała, że Wenezuelczycy próbują zablokować drogę wzdłuż bazy. Funkcjonariusze gwardii atakują ich z kolei przy użyciu gumowych kul, gazu łzawiącego i pojazdów wojskowych. Więcej na ten temat TUTAJ.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyznał, że Amerykanie woleliby tego uniknąć, ale nie wykluczają interwencji zbrojnej. "Trzeba zatrzymać kryzys polityczny w Wenezueli" - podkreślił.

ycipk-2inws1

Zobacz także: Kwaśniewski o pierwszej damie. Porównuje do swojej żony

Świat murem za Guaido

Przypomnijmy, że Wenezuela rządzona przez socjalistyczny rząd Nicolasa Maduro od dawna chyli się ku upadkowi. Sklepy świecą pustkami, ludzie umierają z głodu, a boliwar (narodowa waluta) za sprawą gigantycznej inflacji nie ma już praktycznie żadnej wartości. To wszystko dzieje się w kraju, który ma jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie.

ycipk-2inws1

Obywatele próbujący się buntować są karani lub zamykani do aresztu. W kraju nie ma wolności słowa i niezależnych mediów. Ostatnio na czele demokratycznej opozycji stanął właśnie Juan Guaido. Ogłosił się także tymczasowym prezydentem.

Jego zwierzchność nad krajem uznały m.in. Polska, Parlament Europejski, Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia, Albania, Gruzja i Kosowo, a także większość państw Ameryki Południowej i Środkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2inws1

ycipk-2inws1
ycipk-2inws1