Trwa ładowanie...

Węgierska armia ćwiczy ochronę granic

Armia węgierska rozpoczęła manewry, których celem jest przygotowanie żołnierzy do wsparcia policji w ochronie granic państwa - poinformował w środę szef sztabu gen. Tibor Benko cytowany przez agencję MTI.

Share
Węgierska armia ćwiczy ochronę granic
Źródło: PAP/EPA, Fot: Zoltan Gergely Kelemen
d4mq3hq

Armia ma wesprzeć policję w patrolowaniu południowej granicy Węgier z Serbią, którą codziennie nielegalnie przekraczają tysiące uchodźców i migrantów.

Gen. Benko podkreślił, że do ochrony granic można skierować jedynie odpowiednio przeszkolonych żołnierzy.

d4mq3hq

Parlament węgierski rozpatruje obecnie projekt ustawy upoważniającej władze do użycia wojska do ochrony granic oraz zaostrzającej przepisy o zwalczaniu nielegalnej imigracji. Projekt przewiduje m. in. karę 3 lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy węgierskiej. Według premiera Viktora Orbana ustawa powinna wejść w życie przed 20 września.

Władze węgierskie podały, że od początku roku granicę węgiersko-serbską przekroczyło nielegalnie ponad 170 tys. osób. Zasieki z drutu kolczastego o długości 175 km nie zdołały powstrzymać dalszego napływu. Rząd polecił więc budowę drugiej zapory w postaci płotu o wysokości 4 metrów, który jest obecnie w trakcie realizacji.

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się agencja AFP, w środę rozpoczęto przygotowania do włączenia wojska do tej budowy.

Zobacz także: Węgierska dziennikarka Petra Laszlo zwolniona z pracy za podkładanie nogi uchodźcom

d4mq3hq

Podziel się opinią

Share
d4mq3hq
d4mq3hq
Więcej tematów