PolskaWeekend pod znakiem konwencji wyborczych

Weekend pod znakiem konwencji wyborczych

Spór o "Solidarność" oraz kryzys gospodarczy były tematami weekendowych konwencji wyborczych dwóch głównych partii - PO i PiS. Na niedzielę zaplanowanych było też wiele debat "jedynek" PO i PiS w różnych regionach kraju - odbyły się jednak tylko w Rzeszowie, Poznaniu i Olsztynie.

Dyskusja o metodach prowadzenia skutecznej polityki na forum PE oraz związana z regionem zdominowała spotkania "jedynek". Na Podkarpaciu spotkali się Marian Krzaklewski(PO) i Tomasz Poręba(PiS), w Poznaniu - Filip Kaczmarek(PO)i Konrad Szymański(PiS), w Olsztynie - Krzysztof Lisek(PO) i Jacek Kurski(PiS). Tematy te dominowały także w sobotę w Bydgoszczy podczas debaty Tadeusza Zwiefki (PO)i Ryszarda Czarneckiego(PiS).

W sobotę, podczas konwencji PiS w Kielcach, Jarosław Kaczyński powiedział że rząd, przenosząc obchody rocznicy 4 czerwca do Krakowa, uciekł przed solidarnością - przez małe i duże S.

- Do niedawna uważali, że tradycja stoczniowa jest dla nich ważna. Dziś wiemy, że tylko udawali. Później przyszła sprawa stoczni. Przyszły pałki, gaz, obelgi. Ale przede wszystkim przyszła ta wielka ucieczka. Ucieczka z Gdańska - mówił były premier. - To jest ucieczka nieprzypadkowa, bo mamy kryzys, który jest momentem prawdy. W czasie kryzysu słowo "solidarność" zaczyna znów coś znaczyć. Ludzie zaczynają wołać o sprawiedliwość - powiedział Jarosław Kaczyński.

Premier Donald Tusk, który wziął w sobotę udział w konwencji wyborczej w Katowicach, odpowiadał, parafrazując słowa Jana Pawła II, że solidarność nie może być wojną jednego przeciw drugiemu. - Chciałbym, aby dziś i jutro w Polsce żaden polityk nie używał solidarności, tej tradycyjnej, pisanej z dużej litery, i tej ludzkiej, zwykłej, która powinna być w każdym z nas, nie używał w wojnie politycznej przeciwko komuś - mówił szef rządu.

Premier zapewnił, że w wyborach do PE walczymy "o pozycję Polski tak silną, jak nigdy dotąd w UE".

W niedzielę na konwencji PiS w Lublinie Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi, że nie walczy z kryzysem gospodarczym, a co najwyżej ogłasza plany, które nie są realizowane. Jego zdaniem, gdyby lepiej wykorzystywano środki europejskie, kryzys byłby mniejszy.

Premier Tusk, w niedzielę na konwencji PO we Wrocławiu odniósł się do rocznicy 4 czerwca i podkreślił, że jest to polskie wielkie zwycięstwo. - Uwierzcie, że to jest święto rozmowy przeciwko bójce. Zwycięstwo dialogu nad konfliktem. Słowo jest lepsze od konfliktu - mówił premier.

Tusk był pomysłodawcą pojedynków "jedynek" PO i PiS. W niedzielę w południe liderzy eurolist PO nie doczekali się kandydatów PiS w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie. - Jeśli ktoś chce kandydować, reprezentować Polskę w Europie nie może uciekać przed debatą - w ten sposób premier, podczas konwencji we Wrocławiu, skomentował debaty, które się nie odbyły. - Nie może być tak, że niektórzy uciekają przed polską publicznością. Nie chcą powiedzieć co sobą prezentują. Nie może być dojrzałej uczciwej demokracji, jeśli ktoś nie ma odwagi, aby stanąć przed ludźmi i powiedzieć: chodzi mi o to i o to - mówił Tusk.

Wśród osób, które nie doczekały się kandydatów PiS była np. liderka listy PO do PE na Lubelszczyźnie prof. Lena Kolarska- Bobińska. Czekała ona w Lublinie na prof. Mirosława Piotrowskiego ("jedynka" na liście PiS w okręgu lubelskim), mimo że wcześniej wstępnie wyraziła zgodę na przełożenie terminu debaty na 5 czerwca.

Termin ten zaproponował Piotrowski. Kolarska-Bobińska wstępnie zaakceptowała tę datę na konferencji prasowej w czwartek w Lublinie, na której towarzyszył jej poseł Janusz Palikot.

W niedzielę tłumaczyła, że uznała jednak, iż 5 czerwca to zbyt odległy termin, bo jest to ostatni dzień kampanii wyborczej i ponowiła zaproszenie Piotrowskiego na niedzielę. Jak dodała, sądziła, że skoro prof. Piotrowski będzie w niedzielę w Lublinie na konwencji PiS, to znajdzie czas na debatę z nią. Piotrowski na debatę nie przyszedł. Kolarska powiedziała, że zaproponowała termin 31 maja. Podczas konwencji PiS Piotrowski powiedział, że otrzymał od kandydatki PO zaproszenie do dwóch różnych lokali - do hotelu Europa oraz do Filharmonii Lubelskiej. Jak podkreślił, jest gotowy do debaty 5 czerwca. - Ta kandydatka, która szczyci się tytułem naukowym, powinna sama wiedzieć, że taka merytoryczna debata może się odbyć tylko wówczas, gdy towarzyszący jej pajac zostanie zamknięty na klucz w garderobie - ocenił Piotrowski.

W Kielcach nie doszło do debaty przedwyborczej między wiceliderami małopolsko-świętokrzyskich list PO i PiS - Konstantym Miodowiczem i Pawłem Kowalem. Kowal nie przybył na spotkanie, tłumacząc się innymi zobowiązaniami. Napisał w liście do Miodowicza, że jest gotowy do spotkania w innym terminie. Miodowicz powiedział, że wciąż liczy na takie spotkanie.

W niedzielę na konferencji prasowej w Warszawie szef sztabu wyborczego SLD-UP Marek Siwiec zaapelował do wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych o debatę na temat polityki partii wobec kryzysu gospodarczego, wykorzystania funduszy europejskich i roli Polski w UE. Powiedział, że debata zasadnicze tematy powinna odbyć się także na szczeblu centralnym, z udziałem Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Grzegorza Napieralskiego i Waldemara Pawlaka.

W sobotę Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica (SdPl+PD+Zieloni 2004) przedstawiło kandydatów stołecznej listy do PE. "Więcej Warszawy w Unii" - pod takim hasłem chcą oni startować w wyborach. "Jedynką" listy PdP jest Dariusz Rosati.

Ponadto w sobotę w Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Libertasu Polska w okręgach: warszawskim i mazowieckim. "Jedynką" na Mazowszu ma być europoseł Dariusz Grabowski, liderem w Warszawie b. poseł Artur Zawisza. Zawisza, będący wiceszefem Libertas Polska, powiedział dziennikarzom, że Lech Wałęsa w najbliższych tygodniach jeszcze kilka razy wystąpi na konwencjach wyborczych tej partii. Prezes Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński poinformował tymczasem w sobotę PAP, że były prezydent nie ma żadnych zaproszeń na konwencje wyborcze Libertas.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)