Trwa ładowanie...
15-11-2014 17:45

Według prezydenta Turcji to nie Kolumb lecz muzułmanie odkryli Amerykę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że to nie Krzysztof Kolumb, lecz muzułmanie odkryli Amerykę, i to na długo przed słynnym żeglarzem. Twierdzi, iż ma całkowitą pewność, że kontakty między Islamem a Ameryką zaczęły się w XII wieku.

Według prezydenta Turcji to nie Kolumb lecz muzułmanie odkryli AmerykęŹródło: PAP, fot: Photoshot
d35oi54
d35oi54

- Kontakty islamu z Ameryką Łacińską rozpoczęło odkrycie Ameryki w 1178 przez islamskich żeglarzy - oświadczył szef państwa tureckiego.

Konserwatywny wyznawca islamu, jakim jest Erdogan, wystąpił z tą tezą w transmitowanym przez telewizję przemówieniu na spotkaniu z przywódcami muzułmańskimi z Ameryki Łacińskiej zorganizowanym przez jego rząd w Stambule.

- Kolumb po wylądowaniu na Kubie ujrzał tam meczet zbudowany na nadmorskich wzgórzach - powiedział Erdogan.

- Również dziś, o czym pragnę zapewnić mych kubańskich braci, meczet świetnie by pasował do tych wzgórz - powiedział prezydent Turcji.

d35oi54

Ostatnio pierwszeństwo Kolumba jako odkrywcy Ameryki próbują kwestionować niektórzy, zresztą nieliczni muzułmańscy historycy i teolodzy. W opublikowanym w 1996 roku artykule muzułmański historyk Jusuf Mrueh powoływał się na słowa Krzysztofa Kolumba, które miałyby wskazywać na istnienie meczetu na Kubie.

Jednak niemal wszyscy jego muzułmańscy koledzy odrzucają tę hipotezę. Uwaga dotycząca "meczetu" stanowiła, według nich, obrazowe określenie formy jakiegoś wzgórza na kubańskim wybrzeżu.

d35oi54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35oi54
Więcej tematów