Trwa ładowanie...
d2vfadj

Według prezydenta Turcji to nie Kolumb lecz muzułmanie odkryli Amerykę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że to nie Krzysztof Kolumb, lecz muzułmanie odkryli Amerykę, i to na długo przed słynnym żeglarzem. Twierdzi, iż ma całkowitą pewność, że kontakty między Islamem a Ameryką zaczęły się w XII wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Kolumb
Krzysztof Kolumb (PAP, Fot: Photoshot)
d2vfadj

- Kontakty islamu z Ameryką Łacińską rozpoczęło odkrycie Ameryki w 1178 przez islamskich żeglarzy - oświadczył szef państwa tureckiego.

Konserwatywny wyznawca islamu, jakim jest Erdogan, wystąpił z tą tezą w transmitowanym przez telewizję przemówieniu na spotkaniu z przywódcami muzułmańskimi z Ameryki Łacińskiej zorganizowanym przez jego rząd w Stambule.

- Kolumb po wylądowaniu na Kubie ujrzał tam meczet zbudowany na nadmorskich wzgórzach - powiedział Erdogan.

d2vfadj

- Również dziś, o czym pragnę zapewnić mych kubańskich braci, meczet świetnie by pasował do tych wzgórz - powiedział prezydent Turcji.

Ostatnio pierwszeństwo Kolumba jako odkrywcy Ameryki próbują kwestionować niektórzy, zresztą nieliczni muzułmańscy historycy i teolodzy. W opublikowanym w 1996 roku artykule muzułmański historyk Jusuf Mrueh powoływał się na słowa Krzysztofa Kolumba, które miałyby wskazywać na istnienie meczetu na Kubie.

Jednak niemal wszyscy jego muzułmańscy koledzy odrzucają tę hipotezę. Uwaga dotycząca "meczetu" stanowiła, według nich, obrazowe określenie formy jakiegoś wzgórza na kubańskim wybrzeżu.

d2vfadj

Podziel się opinią

Share
d2vfadj
d2vfadj
Więcej tematów