Trwa ładowanie...
d1qtib5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Według prezydenta Turcji to nie Kolumb lecz muzułmanie odkryli Amerykę

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że to nie Krzysztof Kolumb, lecz muzułmanie odkryli Amerykę, i to na długo przed słynnym żeglarzem. Twierdzi, iż ma całkowitą pewność, że kontakty między Islamem a Ameryką zaczęły się w XII wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krzysztof Kolumb
Krzysztof Kolumb (PAP, Fot: Photoshot)
d1qtib5

- Kontakty islamu z Ameryką Łacińską rozpoczęło odkrycie Ameryki w 1178 przez islamskich żeglarzy - oświadczył szef państwa tureckiego.

Konserwatywny wyznawca islamu, jakim jest Erdogan, wystąpił z tą tezą w transmitowanym przez telewizję przemówieniu na spotkaniu z przywódcami muzułmańskimi z Ameryki Łacińskiej zorganizowanym przez jego rząd w Stambule.

- Kolumb po wylądowaniu na Kubie ujrzał tam meczet zbudowany na nadmorskich wzgórzach - powiedział Erdogan.

d1qtib5

- Również dziś, o czym pragnę zapewnić mych kubańskich braci, meczet świetnie by pasował do tych wzgórz - powiedział prezydent Turcji.

Ostatnio pierwszeństwo Kolumba jako odkrywcy Ameryki próbują kwestionować niektórzy, zresztą nieliczni muzułmańscy historycy i teolodzy. W opublikowanym w 1996 roku artykule muzułmański historyk Jusuf Mrueh powoływał się na słowa Krzysztofa Kolumba, które miałyby wskazywać na istnienie meczetu na Kubie.

Jednak niemal wszyscy jego muzułmańscy koledzy odrzucają tę hipotezę. Uwaga dotycząca "meczetu" stanowiła, według nich, obrazowe określenie formy jakiegoś wzgórza na kubańskim wybrzeżu.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów