Web według Adobe - Flex 2.0

Firma Adobe udostępniła nową wersję platformy do tworzenia aplikacji internetowych z bogatym interfejsem użytkownika ( RIA - Rich Internet Application ) - Adobe Flex 2.0. Oprócz samych narzędzi odświeżono także model licencjonowania produktu, dzięki czemu sam pakiet SDK, z kompilatorem uruchamianym z linii poleceń jest dostępny za darmo.
Adobe Flex 2 stwarza nowe możliwości tworzenia bogatych aplikacji webowych, coraz bardziej zbliżających się funkcjonalnością oraz interfejsem użytkownika do aplikacji desktopowych. Na całą platformę składa się kilka komponentów, które pracując razem pozwalają zarówno deweloperom łatwo tworzyć bogate aplikacje, jak i końcowym ich użytkownikom cieszyć się z bogactwa, jakie oferują. Przykłady, zbudowane w oparciu o nową technologię można obejrzeć na witrynie producenta - http://www.adobe.com/devnet/flex/?tab:samples=1. Warunkiem koniecznym do ich uruchomienia jest wczesniejsze zainstalowanie wtyczki Flash Player 9.

29.06.2006 13:28

W skład nowej platformy Flex 2 wchodzą między innymi Flash Player 9, MXML, ActionScript 3.0 i Flex Builder 2.

Flash Player 9
Nowa wersja Flash Playera, o której wprowadzeniu informowaliśmy wczoraj - http://www.digit.pl/news/95272.html, jest kompletnie przebudowanym środowiskiem uruchomieniowym działającym po stronie klienta aplikacji. Używając zaawansowanych technik grafiki wektorowej pozwala na obsługę bardzo wymagających aplikacji z wydajnością porównywalną z aplikacjami desktopowymi. W nowej wersji wbudowana jest całkowicie odświeżona maszyna wirtualna języka ActionScript ( AVM - ActionScript Virtual Machine ). AVM 2 wspiera między innymi pełne raportowanie błędów wykonywania, posiada wsparcie dla debuggera oraz umożliwia pracę z dowolnymi protokołami binarnymi, o które można rozszerzyć Playera. Oprócz tego producent zapewnia, że nowa wersja jest bardziej bezpieczna i niezawodna.
Więcej informacji - http://www.adobe.com/products/flashplayer/.

MXML
Jest to specjalny język bazujący na XML'u, pozwalający opisywać układ komponentów w aplikacjach Flex. Pozwala on nie tylko na dokładne rozmieszczenie poszczególnych elementów aplikacji i zdefiniowanie nałożonych na nie ograniczeń, w celu otrzymania interfejsu użytkownika zachowującego się podobnie do aplikacji desktopowych, ale także opisaniu reakcji na różne akcje wywoływane przez użytkownika.

ActionScript 3.0
Nowością jest także odświeżona wersja znanego już wcześniej obiektowego języka programowania - ActionScript 3.0. Jest ona jeszcze bardziej dopasowana do tworzenia aplikacji internetowych z bogatym interfejsem użytkownika. Jak zapewnia producent, zmiany poczynione w nowej wersji zapewniają doskonałą wydajność i łatwość programowania nawet bardzo złożonych aplikacji, dużych zbiorów danych, itd.
ActionScript 3.0 bazuje na standardzie ECMASript i jest w pełni kompatybilna z jego specyfikacją. Jak już wspomnieliśmy wcześniej dostępna jest również nowa wersja maszyny wirtualnej dla tego języka ( AVM 2 ). Jest ona wysoce zoptymalizowana i potrafi wykonywać kod aż do dziesięciu razy szybciej, niż jej poprzedniczka radziła sobie z poprzednimi wersjami ActionScript. Wsparcie dla AVM 1 oczywiście pozostanie, dla zachowania kompatybilności z istniejącymi już rozwiązaniami.

Flex Builder 2
Firma Adobe nie pozostawiła deweloperów bez odpowiednich narzędzi do korzystania z nowej technologii. Udostępniła więc narzędzie Flex Builder 2, oparte na doskonale znanej platformie Eclipse. Builder wyposażony jest we wszystkie potrzebne edytory, łącznie z wizualnym projektowaniem wyglądu budowanej aplikacji.
Za pełną wersję Adobe Flex Builder 2 trzeba zapłacić ponad 1600 PLN, dokładając dodatkowe 800 PLN, jeżeli chcemy korzystać z możliwości tworzenia wykresów. Adobe Flex Data Services 2 Express z pojedynczą, pełną licencją na uruchomienie aplikacji na jednym procesorze jest dostępne bezpłatnie, natomiast sugerowana cena tego rozwiązania, za jedno stanowisko, wraz ze wsparciem technicznym i usługami konserwacji to 20 tysięcy USD.

Więcej informacji o produkcie, przykładowe aplikacje oraz pliki do pobrania ( w tym próbną wersję zintegrowanego środowiska do budowania aplikacji Flex - Adobe Flex Builder 2 ) znaleźć można na stronie firmy Adobe - http://www.adobe.com/products/flex/.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)