Trwa ładowanie...
d2u5j51

We wtorek obraduje rząd

We wtorek rano rząd rozpoczął obrady. Ministrowie omówią sytuację w wybranych przedsiębiorstwach i spółkach, zapoznają się też z projektem ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa. Rząd ma również zaakceptować projekt ustawy o wynajmie lokali.

d2u5j51
d2u5j51

Wersja projektu przedstawiona przez resort rolnictwa na początku marca określa maksymalną wielkość gospodarstwa, która - w zależności od województwa - nie może przekraczać 100, 200 lub 300 hektarów.

Jedna z propozycji projektu zakłada możliwość nabywania ziemi przez spółdzielnie produkcyjne.

Ustawa o obrocie ziemią ma ukształtować ustrój rolny w Polsce oparty na gospodarstwach rodzinnych poprzez: poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Rząd ma również zaakceptować projekt ustawy o wynajmie lokali. Ustawa o wynajmie lokali ma zastąpić wprowadzoną przez poprzedni sejm ustawę o prawie lokatorskim. Ministrowie spierają się o ewentualny wzrost czynszów i ograniczenie kategorii osób, których nie można eksmitować bez zapewnienia lokalu socjalnego.

d2u5j51

Poprzednia ustawa przewiduje, że czynsze mogą wzrosnąć najwyżej o połowę poziomu wzrostu inflacji. Oznacza to, że przy pięcioprocentowej inflacji czynsze mogą wzrosnąć najwyżej o 7,5%.

Zdaniem przedstawicieli Urzędu Mieszkalnictwa utrzymanie takiego mechanizmu podwyżek w przypadku najniższych czynszów stosowanych w mieszkaniach gminnych oznaczałoby, że czynsze pokryją koszty remontów i użytkowania mieszkania za siedemdziesiąt lat. Z drugiej strony cały czas narastają zaległości czynszowe.

Według danych Urzędu jeśli nic się zmieni to w ciągu 10 lat trzeba będzie wyburzyć około miliona mieszkań, niemal jedna dziesiątą obecnego stanu.

Rada Ministrów dokona też reasumpcji swojej decyzji z 28 maja tego roku w sprawie nowelizacji uregulowań telekomunikacyjnych.

Proponowane w projekcie zmiany mają doprowadzić do zgodności Prawa Telekomunikacyjnego z regulacjami Unii Europejskiej. Od TP SA wymagane będzie przyspieszenie inwestycji związanych z cyfryzacją sieci.

Ponadto rząd dokona reasumpcji swojej decyzji w sprawie projektu nowelizacji ustawy o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach. (an)

d2u5j51
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u5j51
Więcej tematów