Trwa ładowanie...
d27c7ll
29-03-2006 19:45

We Wrocławiu powstanie Europejski Instytut Technologiczny?

We Wrocławiu mogłaby powstać centrala Europejskiego Instytutu Technologicznego, koordynującego badania nad nowoczesnymi technologiami w Unii Europejskiej - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie minister edukacji i nauki Michał Seweryński.

d27c7ll
d27c7ll

Koncepcja zakłada zbudowanie wielkiego ośrodka badawczego na europejską skalę, na wzór amerykańskiego MIT (Massachusetts Institute of Technology). Będzie stanowił on siłę napędową w dziedzinie badań naukowych, zwłaszcza w kontekście strategii lizbońskiej, zakładającej, że wzrost gospodarczy i rozwój społeczny ma być oparty na społeczeństwie wiedzy, a więc na rozwoju kształcenia i badań naukowych - wyjaśnił Seweryński.

Instytut ma posiadać centralę i ośrodki regionalne. Wrocław ma szansę stać się siedzibą centrali. Jak poinformował minister, szczegóły tego projektu omawiane były na niedawnym spotkaniu ministrów edukacji i nauki UE w Wiedniu. MEiN będzie się starać, aby centrala instytutu powstała w Polsce, ponieważ - jak podkreślił Seweryński - przyniosłoby nam to prestiż i przyczyniło się do rozwoju badań naukowych na terenie kraju.

Jak dodał minister, polska współpraca międzynarodowa w dziedzinie nauki rozwija się bardzo dobrze. Zwiększa się też, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE, zapotrzebowanie na polskie szkoły w innych krajach. MEiN stara się też, aby za granicą, zwłaszcza we Francji, Anglii i Niemczech, język polski i polska kultura były nauczane w miejscowych szkołach.

Chcemy, żeby w tych krajach była równoległa ścieżka nauczania w języku polskim: polskiego, historii, geografii, może także pewnych elementów matematyki, a jeżeli to możliwe również religii - powiedział minister.

d27c7ll

Jak dodał, w niektórych krajach, jak np. we Francji, w szkołach publicznych nie można uczyć religii, zatem katechezy dla polskich dzieci musiałyby być prowadzone przez inne placówki, np. parafie.

W zamian w Polsce miałyby powstać dwujęzyczne ścieżki nauczania w liceach, aby dzieci obcokrajowców mogły się uczyć w swoim języku.

Obecnie MEiN, wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych prowadzi 64 polskie szkoły za granicą. W roku szkolnym 2005/2006 uczy się w nich 8,5 tys. uczniów. Stale wzrasta zapotrzebowanie na miejsca w takich placówkach, zwłaszcza w miastach, gdzie mieszka wielu Polaków.

d27c7ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27c7ll
Więcej tematów