We Włoszech testy pierwszej telewizji mobilnej w technologii DVB‑SH
Alcatel-Lucent, 3 Italia - operator telefonii komórkowej i włoski
nadawca publiczny RAI przygotowują się do przeprowadzenia we
Włoszech pierwszej próbnej transmisji telewizji mobilnej zgodnej ze
standardem DVB-SH.
Standard DVB-SH (ang. Digital Video Broadcasting - Satellite services to Handhelds), który powstał z technologii DVB-H, zapewnia większą wydajność spektralną i umożliwia integrację z hybrydowymi sieciami satelitarno-naziemnymi. W ramach próbnej transmisji - realizowanej przy użyciu systemu Alcatel-Lucent Unlimited Mobile TV - wykorzystana zostanie po raz pierwszy na świecie wielowarstwowa sieć naziemna DVB-SH złożona z nadajników małej mocy operatora telefonii komórkowej oraz nadajników średniej mocy nadawcy telewizyjnego.
Próby odbędą się w Turynie pod nadzorem działu ds. strategii technicznych RAI, spółki Raiway SpA oraz ośrodka badań i innowacji technicznych RAI, które już od trzech lat zdobywają doświadczenie w testowaniu telewizji mobilnej w terenie. Ośrodki sieci komórkowej operatora 3 Italia zapewnią zasięg wewnątrz budynków w centrum Turynu, natomiast maszty transmisyjne RAI i Raiway umożliwią odbiór transmisji klientom znajdujących się na otwartym terenie oraz w pojazdach w całym mieście.
Alcatel-Lucent dostarczy urządzenia DVB-SH, a także będzie świadczyć usługi związane z planowaniem i integracją sieci oraz zapewni pomoc techniczną niezbędną do sprawnego przeprowadzenia testów. Dostarczone przez firmę przekaźniki małej mocy w technologii DVB-SH zostaną rozmieszczone na terenie aktywnych ośrodków telefonii UMTS operatora 3 Italia i podłączone do anten UMTS.
Pierwsza faza prób rozpoczęła się w grudniu 2007 r. i potrwa do marca 2008 r., obejmuje testy urządzeń technicznych mające na celu sprawdzenie, czy technologia DVB-SH faktycznie umożliwia udostępnianie dużej liczby kanałów telewizji komórkowej przy zachowaniu wysokiej jakości w różnych warunkach eksploatacji. Na tym etapie zostanie sprawdzonych kilka nowatorskich rozwiązań objętych standardem DVB-SH (pierwsza faza obejmuje wyłącznie rozwiązania do transmisji naziemnej).
W drugiej fazie prób sygnał z satelity będzie emulowany przy użyciu nadajnika umieszczonego w śmigłowcu lecącym na dużej wysokości. W celu sprawdzenia systemu w rzeczywistych warunkach wybrana grupa klientów otrzyma dostępne na rynku telefony zgodne ze standardem DVB-SH. W późniejszym terminie zostaną również przeprowadzone testy z wykorzystaniem rzeczywistych satelitów we współpracy z dużym operatorem łączności satelitarnej.
Przewiduje się, że próbna transmisja wykaże wyższość standardu DVB-SH nad dotychczasowymi rozwiązaniami pod względem jakości odbieranego sygnału. Najważniejszą zaletą w tym przypadku jest większa efektywność transmisji radiowej do odbiorników mobilnych (dzięki technologii podziału czasu czy zwielokrotnieniu anten odbiorczych), którą można uzyskać dzięki wykorzystaniu pasma S. Ma to szczególne znaczenie w przypadku odbiorników umieszczonych wewnątrz budynków oraz w kluczowych punktach na otwartym terenie.
"Realizując zadania nadawcy publicznego, RAI stara się zapewnić abonentom telefonii komórkowej we Włoszech dostęp do wysokiej jakości programów telewizji mobilnej przy użyciu różnych technologii" - powiedział Claudio Cappon, dyrektor telewizji RAI. "W związku z tym musimy nieprzerwanie badać nowe rozwiązania techniczne, takie jak DVB-SH, aby zoptymalizować koszty związane z dystrybucją programów wśród stale rosnącej liczby odbiorców".
"Pierwsza w branży próbna transmisja telewizji mobilnej umożliwi zaprezentowanie sieci pozwalającej spełnić oczekiwania operatorów telefonii komórkowej i nadawców oraz dotrzeć do abonentów oglądających programy w domu i w miejscu pracy, na otwartym terenie oraz w samochodzie" - powiedział Olivier Coste, prezes działu transmisji w sieciach telefonii mobilnej w firmie Alcatel-Lucent. "Szczególnie cieszy nas wyjątkowa współpraca partnerska z firmami 3 Italia i RAI, dzięki której będziemy mogli zademonstrować włoskim odbiorcom zalety systemu Alcatel-Lucent Unlimited Mobile TV działającego zgodnie ze standardem DVB-SH".
Pasmo S (2,17-2,20 GHz) jest dostępne w całej Europie i może być wykorzystywane do realizacji usług satelitarnych - takich jak telewizja mobilna - na całym kontynencie. W dniu 14 lutego 2007 r. Komisja Europejska podjęła decyzję dotyczącą zharmonizowanego wykorzystania tego pasma na szczeblu Unii Europejskiej, a 22 sierpnia 2007 r. - przyjęła propozycję wyboru systemów do świadczenia satelitarnych usług mobilnych. Nowy mechanizm wyboru - o ile zostanie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej - umożliwi realizację nowatorskich usług, takich jak telewizja mobilna oparta na technologii DVB-SH, od 2009 r.