Trwa ładowanie...
d12fsvg
turcja
19-02-2003 16:08

Wciąż brak porozumienia w sprawie wojsk USA w Turcji

Turcja i USA znowu nie zdołały osiągnąć porozumienia co do rozmiarów amerykańskiej pomocy gospodarczej, która dla Ankary jest warunkiem zgody parlamentu na rozmieszczenia wojsk amerykańskich na ziemi tureckiej.

d12fsvg

Turcja odroczyła przewidywane na wtorek głosowanie parlamentu nad tą sprawą twierdząc, że najpierw USA musi przyznać jej wielomiliardową pomoc, która rekompensowałaby straty, jakie może ponieść wskutek ewentualnej wojny w Iraku.

Tymczasem okręty transportujące materiały i żołnierzy amerykańskich już są w morzu i Waszyngton nalega na szybką odpowiedź Ankary.

Turcja szacuje na ponad 40 mld dol. straty w interesach, jakie poniosła wskutek Wojny w Zatoce w 1991 r. i zarzuca Waszyngtonowi, że nie dotrzymał złożonych wówczas obietnic pomocy gospodarczej.

Według prasy tureckiej, Waszyngton miał zaproponować Turcji pomoc bezzwrotną w wysokości ok. 6 mld dol. i do 20 mld dol. gwarantowanej pożyczki. Zdaniem Ankary, propozycje te są niewystarczające. Turcja domaga się 10 mld dol. pomocy finansowej i do 20 mld długoterminowych kredytów. (mp)

d12fsvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12fsvg
Więcej tematów