PolskaWażne spotkanie - książę Karol przyjmie prezydenta Gdańska

Ważne spotkanie - książę Karol przyjmie prezydenta Gdańska

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Fundacji Theatrum Gedanense prof. Jerzy Limon przedstawią w Londynie podczas spotkania z księciem Walii Karolem plan budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.Inwestycja ma się rozpocząć już wiosną tego roku i być zakończona w 2013 r.

Jak poinformował Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku następca tronu, który jest patronem idei budowy gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zaprosił Adamowicza i Limona na uroczystą kolację do swojej prywatnej rezydencji w Clarence House.

- Spotkanie z Księciem w jego prywatnych apartamentach to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Oprócz spotkania z księciem Karolem gdańska delegacja odwiedzi słynny Globe Theatre, który jest odtworzonym budynkiem teatralnym z czasów elżbietańskich - dodał Piotrowski. Wyjaśnił, że nie jest to pierwsza wizyta przedstawicieli Gdańska u księcia Karola w związku z planami budowy teatru.

Pomysł budowy sięga 1991 roku

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz kilkadziesiąt gwiazd polskiej sceny występujących na Długim Targu w widowisku teatralnym "Aktorzy przyjechali" (cytat z "Hamleta") w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski.

Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi, autora m.in. autora m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.Nowy teatr powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego.

W miejscu tym w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego. Ważną częścią jego działań będą programy edukacyjne - upowszechniające dzieła Williama Szekspira, głównie dla młodzieży.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)