Trwa ładowanie...

Duża zmiana dla palaczy. Kanada pierwsza

Nowy sposób na odstraszenie palaczy od palenia. Jeśli się przyjmie, można spodziewać się naśladownictwa w innych krajach. O co chodzi? Otóż rząd Kanady chce, aby ostrzeżenia o szkodliwości palenia były na każdym papierosie.

Rząd Kanady chce drukować ostrzeżenia na każdym papierosie
Rząd Kanady chce drukować ostrzeżenia na każdym papierosie Źródło: FORUM, fot: Utrecht Robin/ABACA
dbcdo3j
dbcdo3j

"Skracasz sobie życie" - taki chociażby napis na papierosie znaleźć mogą niebawem palacze z Kanady. Zmiana w wymaganych ostrzeżeniach ma zachęcić do rzucenia nałogu.

Drastyczne zdjęcia spowszedniały

13 proc. Kanadyjczyków pali papierosy i co roku, według ocen ekspertów, przedwcześnie umiera 48 tys. osób z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu. Drastyczne zdjęcia zamieszczane od 2011 r. na paczkach papierosów spowszedniały.

"Dlatego rząd planuje zobowiązać producentów do umieszczania ostrzeżeń na każdym papierosie i właśnie rozpoczyna w tej sprawie 75-dniowe konsultacje" - poinformowała w piątkowym komunikacie minister ds. zdrowia psychicznego i uzależnień Carolyn Bennett.

Zobacz też: 1000+ zamiast 500+? Kosiniak-Kamysz stawia warunek

Rządowa propozycja zakłada, że na każdym papierosie i na cygarach z filtrem i gilzach do papierosów zostanie wydrukowane ostrzeżenie.

dbcdo3j

Kanada będzie pierwszym krajem na świecie z takimi wymogami

"Oznaczanie produktów tytoniowych sprawi, że praktycznie będzie niemożliwe niestykanie się z ostrzeżeniem. Jeśli ta zasada zostanie wprowadzona, Kanada będzie pierwszym krajem na świecie z takimi wymogami" - napisano w komunikacie.

Jeszcze w 1998 r. paliło 28 proc. Kanadyjczyków, obecnie to 13 proc. Celem rządu jest zmniejszenie odsetka palaczy do 5 proc. w 2035 r.

Papierosy z indiańskich rezerwatów

Jednak poza dużymi producentami wyrobów tytoniowych, są również wytwórnie np. na terenach rezerwatów, które nie muszą płacić akcyzy, więc paczka papierosów jest 4-5 razy tańsza.

dbcdo3j

Papierosy sprzedawane w indiańskich rezerwatach są legalne, jednak nie można ich stamtąd wywozić, choć tym indywidualni nabywcy się nie przejmują. Wg różnych szacunków, od 30 proc. do nawet połowy papierosów wypalanych w Ontario, to papierosy od producentów indiańskich oraz z przemytu.

Z Toronto Anna Lach - PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbcdo3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbcdo3j
Więcej tematów