Trwa ładowanie...

Ważna decyzja ministrów finansów państw UE. Uderzą w raje podatkowe

Ministrowie finansów państw UE uderzą w 17 jurysdykcji niepodejmujących współpracy w sprawach podatkowych. Do wykazu włączono m.in. Panamę. Tunezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Share
Ważna decyzja ministrów finansów państw UE. Uderzą w raje podatkowe
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d18d5t5

Na tym etapie nie uzgodniono sankcji wobec rajów podatkowych. Stworzono jednak procedurę, w ramach której mogą być one przyjęte.

- Mam nadzieję, że lista pomoże zwiększyć przejrzystość światowego środowiska podatkowego. To nie są środki karne, ale życzylibyśmy sobie, by te kraje współpracowały bardziej w przyszłości - powiedział minister finansów Estonii (sprawującej prezydencję) Toomas Toniste.
Poza przyjęciem "czarnej listy" państwa UE sporządziły dodatkowo wykaz zawierający 47 krajów, które wprawdzie nie spełniają unijnych wymogów, jeśli chodzi o współpracę podatkową, ale zobowiązały się podjąć kroki, ażeby tę sytuację zmienić. Z tej grupy kraje rozwinięte mają rok na spełnienie obietnic. Z kolei kraje rozwijające się - mogą liczyć na dwuletni okres karencji. Jeśli wskazana w wykazie kraje nie dotrzymają zobowiązań, trafią na czarną listę.

d18d5t5

Zdaniem wiceszefa Komisji Europejskiej ds. stabilności finansowej Valdisa Dombrovskisa państwa unijne muszą zapewnić, że podjęte decyzje będą wdrożone. Stwierdził, że dla Komisji lepszym rozwiązaniem byłyby "silniejsze środki obronne". Jego zdaniem wprowadzone regulacje dają nadzieje na większe zmiany w 2018 roku. Komisja oczekuje, że stolice będą dążyć do silnych i odstraszających środków wobec krajów umieszczonych na liście.

d18d5t5

Podziel się opinią

Share
d18d5t5
d18d5t5
Więcej tematów