Trwa ładowanie...

Ważna decyzja ministrów finansów państw UE. Uderzą w raje podatkowe

Ministrowie finansów państw UE uderzą w 17 jurysdykcji niepodejmujących współpracy w sprawach podatkowych. Do wykazu włączono m.in. Panamę. Tunezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Share
Ważna decyzja ministrów finansów państw UE. Uderzą w raje podatkoweŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2r2i5b

Na tym etapie nie uzgodniono sankcji wobec rajów podatkowych. Stworzono jednak procedurę, w ramach której mogą być one przyjęte.

- Mam nadzieję, że lista pomoże zwiększyć przejrzystość światowego środowiska podatkowego. To nie są środki karne, ale życzylibyśmy sobie, by te kraje współpracowały bardziej w przyszłości - powiedział minister finansów Estonii (sprawującej prezydencję) Toomas Toniste.
Poza przyjęciem "czarnej listy" państwa UE sporządziły dodatkowo wykaz zawierający 47 krajów, które wprawdzie nie spełniają unijnych wymogów, jeśli chodzi o współpracę podatkową, ale zobowiązały się podjąć kroki, ażeby tę sytuację zmienić. Z tej grupy kraje rozwinięte mają rok na spełnienie obietnic. Z kolei kraje rozwijające się - mogą liczyć na dwuletni okres karencji. Jeśli wskazana w wykazie kraje nie dotrzymają zobowiązań, trafią na czarną listę.

Zdaniem wiceszefa Komisji Europejskiej ds. stabilności finansowej Valdisa Dombrovskisa państwa unijne muszą zapewnić, że podjęte decyzje będą wdrożone. Stwierdził, że dla Komisji lepszym rozwiązaniem byłyby "silniejsze środki obronne". Jego zdaniem wprowadzone regulacje dają nadzieje na większe zmiany w 2018 roku. Komisja oczekuje, że stolice będą dążyć do silnych i odstraszających środków wobec krajów umieszczonych na liście.

d2r2i5b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r2i5b
d2r2i5b
Więcej tematów