ŚwiatWatykan zatwierdził chińskiego biskupa

Watykan zatwierdził chińskiego biskupa

Watykan zatwierdził nowego biskupa, desygnowanego wcześniej przez chińskie władze - podano w Stolicy Apostolskiej.

Watykan zatwierdził chińskiego biskupa
Źródło zdjęć: © AFP

11.09.2007 | aktual.: 11.09.2007 08:42

Kontrolowane przez władze chińskie Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, tzw. Kościół Patriotyczny, desygnował 40-letniego Paolo Xiao Zejianga jako nowego biskupa diecezji w Guizhou - prowincji w południowych Chinach. Kandydatura uzyskała aprobatę Watykanu, co przyciągnęło na ceremonię wprowadzenia Zejianga na urząd wielu księży i wiernych z nieoficjalnego tzw. Kościoła Milczenia, uznającego zwierzchność Watykanu.

Sprawa mianowania biskupów stanowi - obok kwestii dyplomatycznych więzi Watykanu z Tajwanem - jedną z ważnych przeszkód, blokujących normalizację stosunków.

W 2006 r. Watykan ostro skrytykował Chiny w związku z nominacją - bez uzgodnienia ze Stolicą Apostolską - kilku biskupów. W czerwcu 2007 r. w liście do katolików w Chinach papież Benedykt XVI zapewnił jednak o swej bliskości z nimi i apelował o jedność i pojednanie, apelując do władz kraju o poszanowanie autentycznej wolności religijnej.

List, zawierający liczne cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II, uznano za fundamentalny krok na drodze do pełnej zgody między Stolicą Apostolską a Pekinem po latach napięć i kryzysów. Papież wyraził m.in. życzenie, aby mógł rozwijać się dialog, zmierzający do osiągnięcia porozumienia w sprawie nominacji biskupów, możliwości pełnego praktykowania wiary katolickiej w Chinach oraz normalizacji stosunków między Watykanem a chińskim rządem, co jednak - jak zauważył - wymaga czasu.

Pekin uzależnia przywrócenie stosunków dyplomatycznych z Watykanem m.in. od zerwania przez Stolicę Apostolską stosunków z Tajwanem i zgody na nieingerowanie w nominacje biskupów chińskich.

Oficjalny, podporządkowany władzom Kościół Patriotyczny liczy 5,2 mln wyznawców, podczas gdy - według różnych szacunków ok. 6 mln Chińczyków uznających zwierzchnictwo papieża praktykuje wiarę w Kościele podziemnym, zwanym Kościołem Milczenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)