Watykan w ONZ przeciw klonowaniu i wojnie w Iraku
W pierwszym w historii przemówieniu na
forum Zgromadzenia Ogólnego NZ przedstawiciel Watykanu wezwał w
środę do totalnego zakazu klonowania człowieka i skrytykował wojnę
w Iraku.
Szef dyplomacji watykańskiej arcybiskup Giovanni Lajolo przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym nie wymienił z nazwy krajów koalicji, które dokonały inwazji na Irak, ani tych, które działają jednostronnie przeciwko terrorystom. Nawiązał natomiast do stanowczego sprzeciwu papieża Jana Pawła II wobec wojny w Iraku.
Każdy widzi, że nie doprowadziło to do bezpieczniejszego świata - ani w Iraku, ani poza nim - powiedział abp Lajolo. Podkreślił, że konieczne jest udzielenie poparcia nowemu rządowi Iraku na drodze do normalności i demokracji w kraju.
Światowy terroryzm - powiedział watykański minister spraw zagranicznych - może być zwalczony w zharmonizowanym, wielostronnym działaniu, a nie w jednostronnym.
Watykan ma w ONZ status obserwatora od 1964 r. Papież Jan Paweł II odwiedził Zgromadzenie Ogólne przed 25 laty, ale Stolica Apostolska nie występowała na dorocznych sesjach Zgromadzenia Ogólnego. Prawo to przysługuje jedynie krajom członkowskim. Wystąpienie kraju-obserwatora jest możliwe tylko wówczas, gdy zgodzą się na to kraje członkowskie w specjalnym głosowaniu.
W środowym wystąpieniu abp Lajolo apelował o uchwalenie międzynarodowej konwencji, która gwarantowałaby całkowity zakaz klonowania istoty ludzkiej.
Stolica Apostolska - powiedział - popiera postępy wiedzy medycznej, w tym wykorzystanie dorosłych komórek macierzystych. Zgromadzenie Ogólne ma podjąć dyskusję na temat klonowania w najbliższych tygodniach.
Arcybiskup zaapelował do przywódców izraelskich i palestyńskich, by współpracowali nad wprowadzeniem w życie "mapy drogowej" - międzynarodowego planu pokojowego, zaproponowanego przez ONZ, USA, Unię Europejską i Rosję.