Watykan solidarny z Palestyńczykami
Na trwającym w Watykanie Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu wyrażono solidarność z Palestyńczykami. Fragment dokumentu w tej sprawie odczytany został w obecności papieża Benedykta XVI.
"Potępiając przemoc, z jakiejkolwiek strony ona pochodzi, i wzywając o sprawiedliwe oraz trwałe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego wyrażamy naszą solidarność z narodem palestyńskim, którego obecna sytuacja sprzyja fundamentalizmowi" - te słowa znalazły się w dokumencie, stanowiącym podsumowanie dyskusji na synodzie i odczytanym przez koptyjskiego patriarchę Aleksandrii Antoniosa Naguiba.
Komentatorzy uznali ten fragment za wyraźne zdystansowanie się uczestników zwołanego przez papieża pierwszego w dziejach Kościoła synodu dla Bliskiego Wschodu od izraelskiej okupacji terenów palestyńskich.
Dwa narody, dwie ojczyzny
Ponadto w sprawozdaniu z dyskusji znalazło się następujące sformułowanie: "Nasze Kościoły odrzucają antysemityzm i antyjudaizm". Zaznaczono w nim też, że "konflikt izraelsko-palestyński odbija się na stosunkach między chrześcijanami a żydami".
"Kilkakrotnie Stolica Apostolska w jasny sposób przedstawiła swe stanowisko wyrażając pragnienie, by dwa narody mogły żyć w pokoju, każdy w swej ojczyźnie, z bezpiecznymi granicami uznanymi przez wspólnotę międzynarodową" - głosi dokument, opracowany po dyskusji ojców synodalnych.
Mowa w nim jest również o tym, że "trudności w relacjach między narodami arabskimi i narodem żydowskim wynikają przede wszystkim z konfliktowej sytuacji politycznej".
"Dokonujemy rozróżnienia między rzeczywistością religijną a rzeczywistością polityczną" - zapewnili uczestnicy synodu.
Powołaniem chrześcijan - podkreślili - jest to, by "być budowniczymi pojednania i pokoju, opartych na sprawiedliwości dla obu stron".