ŚwiatWatykan postawił na kobiety

Watykan postawił na kobiety

Kościół rzymskokatolicki wyznaczył na
doradców teologicznych Międzynarodowej Komisji Teologicznej po raz
pierwszy kobiety. Decyzja o powołaniu teolożek nie ma jednak nic
wspólnego z ruchem równouprawnienia - pisze agencja
Reutera.

Papież Jan Paweł II wyznaczył podczas minionego weekendu dwie teolożki na konsultantki wpływowej komisji doradczej w Watykanie. Listę nowych członków Międzynarodowej Komisji Teologicznej podał w niedzielę, bez komentarzy, watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Znalazły się na niej siostra Sara Butler z Uniwersytetu Saint Mary of the Lake w Chicago i Barbara Hallensleben z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii.

_ "Nie zostały one wybrane ze względu na to, że są kobietami. Wybrano je ze względu na kompetencje"_ - powiedział agencji Reutera kardynał Georges Cottier, teolog Domu Papieskiego i były kierownik Komisji.

_ "Kobiety do pracy nad pewnymi problemami wnoszą własną wrażliwość, podczas gdy mężczyźni mogą mieć inny punkt widzenia"_ - uważa kardynał Cottier, który wyraził zadowolenie z wyboru obu kobiet na konsultantki.

Jedno z watykańskich źródeł agencji Reutera uznało, że "bariera została przełamana", ale dodano, że nie ma to najmniejszego związku z Dniem Kobiet.

Siostra Sara Butler i Barbara Hallensleben znalazły się wśród najwyżej postawionych kobiet w Kościele. W Kurii wszystkie najważniejsze stanowiska sprawują mężczyźni, chociaż na niższym szczeblu zatrudnionych jest kilka kobiet.

Dla kobiet w Kościele najwyższymi pozycjami w hierarchii są stanowiska matek bądź przełożonych generalnych, stojących na czele zakonów żeńskich.

Hallensleben, Niemka, która wykłada we Fryburgu teologię dogmatyczną, powiedziała, że mianowanie jest naturalnym krokiem, skoro coraz więcej kobiet po II Soborze Watykańskim (1962-1965) studiuje teologię.

"Moją pierwszą reakcją wcale nie była myśl, że jestem jedną z pierwszych mianowanych kobiet, ale myśl o nowej odpowiedzialności w związku z życiem teologicznym Kościoła" - dodała Hallensleben.

Jej zdaniem mianowanie konsultantek pokazuje, że II Sobór Watykański wciąż przynosi owoce, które dojrzewają w ciągu kilku pokoleń, że sobór ten nadal dostarcza, tak jak miało to być jego zadaniem, nowych impulsów Kościołowi.

Siostra Sara Butler, Amerykanka, zajmuje się teologią systematyczną. Była niegdyś zwolenniczką udzielania święceń kapłańskich kobietom, ale obecnie zdecydowanie stoi na gruncie tradycji, według której kapłanami Kościoła Katolickiego od początku - czyli od od 2 tysięcy lat - zostają wyłącznie mężczyźni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)