Watykan odkrywa tajemnice stosunków z III Rzeszą
W archiwach watykańskich udostępniono dokumenty dotyczące stosunków Stolicy Apostolskiej z Trzecią Rzeszą do wybuchu II Wojny Światowej. Decyzję o tym podjął Jan Paweł II dla rozwiania podejrzeń, że Kościół chce zataić kompromitujące go wydarzenia z przeszłości.
Dokumenty z lat 1922-1939 podzielone zostały na trzy grupy. Są to akta nuncjatur w Monachium i w Berlinie oraz korespondencja, jaką prowadził z nimi watykański sekretariat stanu.
Zgromadzone są w blisko pięciuset kopertach. W sumie chodzi o miliony dokumentów, nie można więc wykluczyć jakiegoś spektakularnego odkrycia, mówi prefekt tajnego archiwum watykańskiego, ksiądz Sergio Pagano, którego zdaniem nie powinno być jednak większych niespodzianek.
Zainteresowanie dokumentami bierze się stąd, że nuncjuszem w Niemczech był w tym okresie Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII, któremu zarzuca się, że nie uczynił wszystkiego, co było w jego mocy, aby zapobiec zagładzie narodu żydowskiego.
Materiały związane z jego pontyfikatem dostępne będą dopiero za trzy lata. Ich ujawnienia domagali się od Watykanu historycy żydowscy. Jan Paweł II wyszedł naprzeciw tym żądaniom. (mp)