Watykan obchodzi 30. rocznicę wyboru Jana Pawła II
Przez cały czwartek w Watykanie trwać będą
uroczyste obchody 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Rozpocznie je poranna msza przy grobie Jana Pawła II, a zakończy światowa prapremiera filmu "Świadectwo" według wspomnień
kardynała Stanisława Dziwisza.
15.10.2008 | aktual.: 16.10.2008 07:14
O godzinie 7.00 rano, tak jak w każdy czwartek, także w tym wyjątkowym dniu, przy grobie Jana Pawła II w krypcie bazyliki świętego Piotra zgromadzą się na mszy polscy księża z Watykanu i Rzymu, modlący się co tydzień o jego rychłą beatyfikację i kanonizację.
O godzinie 11.00 rocznicową mszę w bazylice watykańskiej odprawi metropolita krakowski, kardynał Dziwisz. Przybędą na nią biskupi z różnych stron świata, uczestniczący w synodzie.
Będzie także liczna reprezentacja polskiego episkopatu. W Rzymie jest metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz, który w środę wręczył Benedyktowi XVI positio, czyli dokument procesu beatyfikacyjnego, dotyczący męczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki.
Z pielgrzymką Solidarności przybył emerytowany metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Są także abp Edward Ozorowski z Białegostoku i biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.
O godzinie 17.30 w watykańskiej Auli Pawła VI z udziałem Benedykta XVI odbędzie się światowa prapremiera fabularyzowanego filmu "Świadectwo", nakręconego na podstawie wspomnień kardynała Dziwisza pod tym samym tytułem.
Reżyserem filmu jest Paweł Pitera. Scenariusz napisał we współpracy z włoskim watykanistą polskiego pochodzenia, współautorem książki "Świadectwo" - Gian Franco Svidercoschim i księdzem Pawłem Ptasznikiem z watykańskiego Sekretariatu Stanu.
Autorami muzyki są Vangelis i Robert Janson. Nadzwyczajną rolę w 90-minutowym filmie powierzono Michaelowi Yorkowi. Światowej sławy aktor jest narratorem opowieści o Karolu Wojtyle.
Oprócz wszystkich twórców filmu w Auli audiencji generalnych zasiądzie również były prezydent Lech Wałęsa. Zapowiedziano także udział przedstawicieli kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska.
Przybędą dostojnicy kościelni z całego świata, osobistości świata włoskiej polityki i kultury.
Po projekcji filmu przemówienie wygłosi Benedykt XVI.
Film "Świadectwo" to fabularyzowany dokument, będący nie tylko ekranizacją wspomnień osobistego papieskiego sekretarza, ale jego rozszerzoną kontynuacją. Wykorzystano w nim niepublikowane wcześniej materiały filmowe, dotyczące zarówno krakowskich, jak i watykańskich lat Karola Wojtyły.
Prace nad filmem trwały ponad rok. Wielkim sukcesem ekipy na czele z producentem Przemysławem Haeuserem jest to, że filmowcom pozwolono kręcić niektóre sceny za Spiżową Bramą, między innymi w Kaplicy Sykstyńskiej.
W filmie pojawią się także nieznane wcześniej epizody z życia papieża Polaka.
Twórcy zajmują ponadto jasne stanowisko wobec mocodawców zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. Jak powiedział Paweł Pitera w rozmowie z PAP ktoś musiał głośno to powiedzieć.
Podkreśla się, że film nie jest kalendarium pontyfikatu, ale autorską próbą przedstawienia papieża-człowieka.
Kardynał Dziwisz powiedział w środę dziennikarzom na konferencji prasowej w Watykanie, że nie prosił Benedykta XVI o udział w pokazie filmu. Stwierdził jednocześnie, że jego obecność będzie pięknym gestem wobec Jana Pawła II i dowodem, że pamięta o swym poprzedniku.
Sylwia Wysocka