Trwa ładowanie...

Watykan o filmie BBC o życiu Jana Pawła II: więcej dymu niż ognia

• Dokument opisywać ma relacje papieża z kobietami
• Film dotyczyć będzie m.in. znajomości z Anną Tymieniecką

Share
Watykan o filmie BBC o życiu Jana Pawła II: więcej dymu niż ognia
Źródło: AFP
d2bb7el

Brytyjska BBC zapowiada na poniedziałek emisję filmu dokumentalnego, który opisywać ma relacje łączące Jana Pawła II z kobietami, w tym z Anną Teresą Tymieniecką, amerykańską filozofką polskiego pochodzenia. Stacja w dokumencie "The Secret Letters of Pope John Paul II" ujawnić ma nieznane listy wymieniane między papieżem a jego przyjaciółką z USA. Watykan już zdystansował się od filmu.

Tymieniecka pomagała kardynałowi Wojtyle w redakcji książki "Osoba i czyn", dzieła filozoficznego dotyczącego seksualności człowieka. Filozofka, która zmarła w 2014 roku, sama mówiła, że w tym okresie, przez cztery lata prowadziła bogatą korespondencję z przyszłym papieżem. To dlatego pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że łączyła ich nie tylko przyjaźń.

d2bb7el

Carl Bernstein, amerykański dziennikarz, który napisał w 1996 roku biografię papieża, opisywał Tymieniecką jako osobę, która bardzo pomogła Karolowi Wojtyle. Bernstein rozmawiał z Amerykanką, która zaprzeczała, aby ich znajomość miała podtekst romantyczny. - Jak miałabym zakochać się w duchownym? - pytała.

"Spędzała z Janem Pawłem II setki godzin z nim. Czasami w obecności sekretarki, ale często sama" - pisał z kolei John Cornwell w swojej książce poświęconej pontyfikatowi Polaka.

Brytyjskie media spodziewają się, że w reportażu BBC pojawi się też Wanda Półtawska, z którą również łączyły papieża wyjątkowe relacje.

- Wiadomo, że Jan Paweł II był zaprzyjaźniony z Tymieniecką i Połtawską. Spodziewamy się, że w filmie będzie "więcej dymu niż ognia" - mówi anonimowo w rozmowie z "The Guardian" urzędnik z Watykanu.

d2bb7el

Podziel się opinią

Share
d2bb7el
d2bb7el
Więcej tematów