Trwa ładowanie...
d26jgie

Watykan o filmie BBC o życiu Jana Pawła II: więcej dymu niż ognia

• Dokument opisywać ma relacje papieża z kobietami
• Film dotyczyć będzie m.in. znajomości z Anną Tymieniecką
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II (AFP)
d26jgie

Brytyjska BBC zapowiada na poniedziałek emisję filmu dokumentalnego, który opisywać ma relacje łączące Jana Pawła II z kobietami, w tym z Anną Teresą Tymieniecką, amerykańską filozofką polskiego pochodzenia. Stacja w dokumencie "The Secret Letters of Pope John Paul II" ujawnić ma nieznane listy wymieniane między papieżem a jego przyjaciółką z USA. Watykan już zdystansował się od filmu.

Tymieniecka pomagała kardynałowi Wojtyle w redakcji książki "Osoba i czyn", dzieła filozoficznego dotyczącego seksualności człowieka. Filozofka, która zmarła w 2014 roku, sama mówiła, że w tym okresie, przez cztery lata prowadziła bogatą korespondencję z przyszłym papieżem. To dlatego pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że łączyła ich nie tylko przyjaźń.

Carl Bernstein, amerykański dziennikarz, który napisał w 1996 roku biografię papieża, opisywał Tymieniecką jako osobę, która bardzo pomogła Karolowi Wojtyle. Bernstein rozmawiał z Amerykanką, która zaprzeczała, aby ich znajomość miała podtekst romantyczny. - Jak miałabym zakochać się w duchownym? - pytała.

d26jgie

"Spędzała z Janem Pawłem II setki godzin z nim. Czasami w obecności sekretarki, ale często sama" - pisał z kolei John Cornwell w swojej książce poświęconej pontyfikatowi Polaka.

Brytyjskie media spodziewają się, że w reportażu BBC pojawi się też Wanda Półtawska, z którą również łączyły papieża wyjątkowe relacje.

- Wiadomo, że Jan Paweł II był zaprzyjaźniony z Tymieniecką i Połtawską. Spodziewamy się, że w filmie będzie "więcej dymu niż ognia" - mówi anonimowo w rozmowie z "The Guardian" urzędnik z Watykanu.

d26jgie

Podziel się opinią

Share

d26jgie

d26jgie
Więcej tematów