Watykan ma nowego "premiera"
Papież Benedykt XVI mianował dotychczasowego arcybiskupa Genui kardynała Tarcisio Bertone sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - ogłosiło biuro prasowe Watykanu. 71-letni Bertone zastąpi odchodzącego na emeryturę kardynała Angelo Sodano, który sekretarzem stanu, a więc "watykańskim premierem", był od 1991 roku.
22.06.2006 | aktual.: 22.06.2006 14:59
Na prośbę papieża, kardynał Angelo Sodano pozostanie na stanowisku do 15 września. Tego dnia Benedykt XVI na specjalnej audiencji podziękuje kardynałowi Sodano za pracę i oficjalnie przedstawi pracownikom Sekretariatu Stanu ich nowego zwierzchnika.
Kardynał Angelo Sodano odejdzie na emeryturę po 15 latach sprawowania funkcji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Benedykt XVI, tuż po wyborze na papieża, poprosił kardynała Sodano, by dalej zajmował to stanowisko. Podkreślano jednak, że że będzie on pełnił tę funkcję przez niezbyt długi okres.
Włoska prasa informowała, że kardynał Sodano nie miałby nic przeciwko temu, gdyby mógł ustąpić dopiero w listopadzie, to znaczy w chwili ukończenia 79 lat. Jak podkreślają komentatorzy, Benedykt XVI postanowił jednak nie czekać aż tak długo ze zmianami personalnymi.
Nowy watykański "premier" urodził się 2 grudnia 1934 roku w miejscowości Romano Canavese niedaleko Turynu. Jest salezjaninem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Ukończył studia teologiczne w Turynie, a następnie kontynuował je w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim, gdzie otrzymał doktorat z prawa kanonicznego.
Przez ponad 10 lat wykładał następnie na tej uczelni, w latach 1987-1989 był jej wicerektorem, a następnie rektorem (1989-1991). Pracował nad najnowszą wersją Kodeksu Prawa Kanonicznego.
W 1991 roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem miasta Vercelli w Piemoncie.
W latach 1995-2002 arcybiskup Bertone był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, gdy jej prefektem był kardynał Joseph Ratzinger (obecnie papież Benedykt XVI). To arcybiskupowi Bertone Jan Paweł II powierzył w 2000 roku zadanie opracowania tekstu tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej. Jako papieski wysłannik prowadził rozmowy z mieszkającą w Coimbrze w Portugalii siostrą Łucją, świadkiem objawień fatimskich.
10 grudnia 2002 roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Genui, a w październiku 2003 r. kardynałem.
Wśród watykanistów kardynał Tarcisio Bertone uchodzi za osobę bardzo komunikatywną i obdarzoną poczuciem humoru. Bywa gościem popularnych programów publicystycznych. To on w studiu telewizji RAI ujawnił przed rokiem nieznany epizod z ostatniego konklawe. Według relacji włoskiego purpurata ustawiony w Kaplicy Sykstyńskiej piec do palenia kart do głosowaniu był niesprawny. Z tego powodu, jak powiedział, wydobywający się z pieca dym trochę okopcił Kaplicę ze słynnymi freskami Michała Anioła. Kardynał Bertone powiedział wówczas otwarcie, że trzeba się postarać, by podczas następnego konklawe piec stał w jednej z komnat obok, by nie narażać arcydzieła na żadne niebezpieczeństwo.
To Bertone jako pierwszy przedstawiciel kościelnej hierarchii nawoływał do bojkotu powieści "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna.
Kardynał Bertone słynie z wyjątkowo kwiecistego języka. Porównał Benedykta XVI do legendy niemieckiej piłki nożnej Franza Beckenbauera i wyraził opinię, że były minister Roberto Calderoli (Liga Północna) za noszenie koszulki z karykaturą Mahometa powinien zostać wysłany na "roboty przymusowe".
Równie zaskakująca była wyrażona przez włoskiego purpurata opinia, że "dla Sophii Loren można by zrobić wyjątek od zakazu klonowania ludzi".
Papież mianował również obecnego szefa watykańskiej dyplomacji arcybiskupa Giovanniego Lajolo gubernatorem Państwa Watykańskiego. Będzie on następcą amerykańskiego kardynała polskiego pochodzenia Edmunda Casimira Szoki, odchodzącego również na emeryturę.
Sylwia Wysocka