Watykan: księży pedofilów powinny karać sądy
Watykan opowiada się za ukaraniem księży pedofilów według procedur prawa kanonicznego oraz we współpracy ze świeckim wymiarem sprawiedliwości - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
W komentarzu na antenie Radia Watykańskiego rzecznik podkreślił zarazem, że Benedykt XVI jest gotów na następne spotkania z ofiarami nadużyć seksualnych. W jego opinii należy dalej "poszukiwać prawdy dla zranionych".
Jednocześnie rzecznik oświadczył, że Benedykt XVI, który "konsekwentnie podąża drogą rygoru i prawdomówności, zasługuje na pełen szacunek i wsparcie". Tak rzecznik skomentował krytykę pod adresem papieża.
Ksiądz Lombardi, odnosząc się do fali prasowych publikacji w związku ze skandalem pedofilii, zaznaczył, że "nie brakuje bezpodstawnej krytyki i insynuacji" wobec Benedykta XVI.
Podkreślił, że papież z cierpliwością odpowiada na "stałe powtarzanie się 'rewelacji', stronniczych i domniemanych, których celem jest zniszczenie wiarygodności jego oraz innych instytucji i osób Kościoła".
- Tym, co najbardziej uderza, jest fakt, że wychodzą dziś na jaw liczne rany wewnętrzne, sięgające wielu lat wstecz - czasem nawet całych dziesięcioleci - które jednak najwidoczniej pozostają niezagojone - przyznał.
Watykański rzecznik z uznaniem wypowiedział się o tych episkopatach, które stworzyły ofiarom wykorzystywania możliwość "swobodnego wypowiadania się" i nie założyły z góry, że problem został rozwiązany, lecz otoczyły pokrzywdzonych "duchową, liturgiczną i ludzką troską".
Ksiądz Lombardi odnotował, że w Stanach Zjednoczonych liczba sygnałów o przypadkach pedofilii maleje, ale - zastrzegł - "droga głębokiego uzdrowienia dla wielu dopiero się zaczyna albo ma się zacząć".
- Obok troski o ofiary należy dalej ze zdecydowaniem i prawdomównością wprowadzać stosowne procedury kanonicznego osądu winnych oraz kontynuować współpracę z władzami cywilnymi w tym, co dotyczy ich kompetencji sądowej i karnej, biorąc pod uwagę specyfikę ustawodawstwa i sytuacji różnych krajów - oświadczył ks. Lombardi.
- Tylko w ten sposób można myśleć o faktycznej odbudowie klimatu sprawiedliwości i pełnego zaufania do instytucji Kościoła - dodał.
"Podstawą jest dobór kandydatów do kapłaństwa"
Położył nacisk na to, że skuteczne zapobieganie nadużyciom seksualnym zagwarantuje odpowiednie przygotowanie i dobór kandydatów do kapłaństwa.
Ponadto rzecznik Stolicy Apostolskiej oznajmił w odniesieniu do prasowych publikacji na temat skandalu pedofilii: prawdę mówiąc, nie wydaje nam się, aby media pracowały wystarczająco, przede wszystkim w krajach, w których obecność Kościoła ma większe znaczenie i w związku z tym na nim koncentruje się ostrze krytyki.
Zwrócił uwagę na dane ze Stanów Zjednoczonych. - W 2008 roku zidentyfikowano tam ponad 62 tysiące sprawców nadużyć wobec nieletnich, podczas gdy grupa katolickich kapłanów jest tak mała, że nie jest nawet brana pod uwagę.