Watykan krytycznie o ataku na Irak
Najwyższą cenę wojny toczącej się w Iraku płacą jego cywilni mieszkańcy - podkreśla w czwartkowym wydaniu krytycznie odnoszący się do działań zbrojnych watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Również wielu przedstawicieli hierarchii kościelnej otwarcie krytykuje atak na Irak.
"Wojna to szaleństwo" - powiedział w środę przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał Paul Poupard. Dodał, że "wojna przynosi tylko ból i śmierć, zniszczenie i cierpienia, straty moralne i materialne".
"Wojna to nie przedstawienie, lecz tragedia" - podkreślił hierarcha, zaprzeczając używanym w mediach w odniesieniu do ataku na Irak określeniom "wojna błyskawiczna, inteligentna, chirurgiczna, terapeutyczna czy wyzwoleńcza".
Watykański sekretarz stanu kard. Angelo Sodano wyraził nadzieję, że konflikt w Iraku "będzie lekcją, aby ludzkość wybierała już zawsze drogę pokoju".
"Jako Kościół możemy apelować do sumień, ale nie możemy zastąpić polityków. Papież nie może zastąpić tych, do których należy podejmowanie decyzji" - oświadczył hierarcha, tłumacząc, że decyzja państw sojuszniczych o ataku na Irak, pomimo apeli papieża, to "tajemnica wolności człowieka".
Z kolei greckokatolicki arcybiskup Lwowa kardynał Lubomir Huzar powiedział, że wojna w Iraku grozi konfliktem między cywilizacją islamu i światem chrześcijańskim i przestrzegł przez nową krucjatą, która "może zniszczyć świat". Krytycznie ocenił "brak moralnej odpowiedzialności", który doprowadził do wojny, oraz to, że - jego zdaniem - "Europa zapomniała o wartościach, z których wyrosła". (an)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.