Watykan: jeszcze raz "nie" wobec klonowania człowieka
Stolica Apostolska ponownie wyraziła
sprzeciw wobec klonowania człowieka, potwierdzając jednocześnie
zainteresowanie postępem w dziedzinie terapii za pomocą dojrzałych
komórek pobieranych z takich tkanek, jak na przykład pępowina czy
szpik kostny.
Watykan przedstawił swe stanowisko w wystąpieniu stałego obserwatora z ramienia Stolicy Apostolskiej w ONZ, arcybiskupa Celestino Migliore, na sesji Zgromadzenia Ogólnego. Tekst wystąpienia opublikowały w piątek włoskie media elektroniczne.
W rzeczywistości z antropologicznego punktu widzenia tzw. klonowanie terapeutyczne powołuje do życia ludzkie embriony z zamiarem ich zniszczenia - powiedział nuncjusz apostolski przy ONZ. Jest to - podkreślił abp Migliore - nie do pogodzenia z poszanowaniem godności osoby ludzkiej: nie można zgodzić się na to, aby życie nie było niczym innym, jak instrumentem do ratowania innego życia.
Watykan - podkreślił nuncjusz - nie chce przeciwstawiać się postępowi nauki, ale domaga się, aby nie dokonywano wyboru "między nauką i etyką", lecz "między nauką etycznie odpowiedzialną a taką, która odpowiedzialna nie jest".
Tysiące istnień ludzkich - przypomniał abp Migliore - uratowano już dzięki zastosowaniu dorosłych komórek ludzkich, coraz częściej używanych do leczenia leukemii i guzów nowotworowych. A także do niesienia pomocy cierpiącym wskutek innych patologii, takich jak na przykład choroba Parkinsona.
Abp Migliore oświadczył, kończąc swe wystąpienie: Stolica Apostolska wierzy w mądrość międzynarodowego instrumentu prawnego, jakim jest ONZ, i w to, że wyda on całkowity zakaz klonowania ludzkich embrionów.