Watykan i Niemcy przeciw wojnie w Iraku
Watykan i Niemcy uczynią wszystko, by nie dopuścić do wojny z Irakiem. Deklarację tę złożył niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer po spotkaniu z Janem Pawłem II.
Szef niemieckiej dyplomacji powiedział po audiencji, że papież jest bardzo zaniepokojony rozwojem wydarzeń wokół Iraku. Stolica Apostolska i Niemcy zrobią, co w ich mocy, aby Bagdad podporządkował się rezolucji 1441 Rady Bezpieczeństwa ONZ i nie trzeba było uciekać się do użycia siły - podkreślił Fischer.
Choć nie jestem rzecznikiem Watykanu - dodał - mogę poinformować, że nasze stanowisko jest identyczne.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls oświadczył, że dwaj pozostali watykańscy rozmówcy niemieckiego ministra - sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano i szef dyplomacji arcybiskup Jean-Luis Tauran - przypomnieli o odpowiedzialności wszystkich stron za uniknięcie tragicznego konfliktu.
Tematem rozmów była także przyszła konstytucja europejska. Rozmówcy Fischera wyrazili zaskoczenie, że w rozpowszechnionym w czwartek projekcie zaniedbano sprawę statusu prawnego Kościołów i związków religijnych. Watykan nie traci nadziei, że projekt zostanie poprawiony, a braki uzupełnione. (and)