Watykan: dość patologii - stworzyć sieć mediów
Za utworzeniem światowej sieci katolickich
mediów - dzienników, agencji informacyjnych, stacji radiowych i
telewizyjnych - opowiedział się watykański sekretarz stanu
kardynał Tarcisio Bertone. Jego zdaniem świeckie media włoskie przedstawiają niemal wyłącznie patologiczny obraz rodziny.
29.12.2007 | aktual.: 29.12.2007 16:42
Kardynał udzielił wywiadu dla najnowszego numeru włoskiego tygodnika katolickiego "Famiglia cristiana".
Bertone wyraził opinię, że współpraca katolickich środków przekazu w wymiarze ogólnoświatowym umożliwiłaby większą skuteczność w dotarciu do społeczeństwa. W przeciwnym razie - ostrzegł - Kościół "poniesie porażkę i nie odpowie na wyzwanie w konfrontacji ze współczesnym społeczeństwem".
Ponadto ujawnił, że obecnie trwają prace nad projektem połączenia watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" z niektórymi włoskimi gazetami. Nie podał szczegółów.
"Normalna rodzina zniknęła z horyzontu"
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził ubolewanie, że media we Włoszech przedstawiają niemal wyłącznie patologiczny obraz życia rodzinnego. Tak według niego należy interpretować to, że telewizja i prasa informują wyłącznie o zbrodniach i przemocy w rodzinach. "Wydaje się, że normalna rodzina zniknęła z horyzontu" - dodał.
Kardynał Bertone za nieprawdziwy uznał przedstawiany w niektórych światowych mediach wizerunek Włoch jako kraju chylącego się ku upadkowi. Podkreślił zarazem, że z Watykanu widać, iż Włochy są państwem za bardzo "kłótliwym", i to w jego opinii hamuje jego rozwój.
Watykański dostojnik zapewnił, że podczas swych niedawnych spotkań z przywódcami największych włoskich ugrupowań - centrolewicowej koalicyjnej Partii Demokratycznej - Walterem Veltronim i opozycyjnej Forza Italia - Silvio Berlusconim nie przekazywał politykom żadnych wskazówek ani, jak to ujął, "dyrektyw z Watykanu".
Sylwia Wysocka