Trwa ładowanie...
d1k8dsw

Watykan. 42 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża

Metropolita krakowski Karol Wojtyła 16 października 1978 r. został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II (Pixabay, Fot: jerycho1960)
d1k8dsw

42 lata temu, 16 października 1978 roku, kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża, który przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i jednocześnie najmłodszym papieżem od półtora wieku.

"Pontyfikat Jana Pawła II był inny od poprzednich. Kościół otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd", napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

W piątek, w 42 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w Watykanie wieniec na jego grobie w bazylice św. Piotra w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył minister Adam Kwiatkowski. Wraz z nim w kaplicy św. Sebastiana, gdzie znajduje się grobowiec św. Jana Pawła II, był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

d1k8dsw

Papież apeluje o zachowanie dystansu. Nie będzie już gromadził się z wiernymi

Watykan. 16 października 1978 rok wybrano papieża

16 października, w ósmym głosowaniu, trwającym od 14 października konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa 58-letniego kard. Karola Wojtyłę – 264. zwierzchnika Kościoła katolickiego. Pierwszy raz od 455 lat wybrano papieża, który nie był Włochem. Jan Paweł II był pierwszym od 1903 r. papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem kurii rzymskiej.

d1k8dsw

Premier Mateusz Morawiecki wspomina dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża

Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych wspomina dzień kiedy Karol Wojtyła został wybrany na Tron Stolicy Apostolskiej. Premier w swoim wpisie podkreślił, że "są daty, które Polakom wryły się w pamięć. Jedną z nich jest 16 października 1978 roku".

"Polak został papieżem! Tego wieczoru jeszcze nikt nie wiedział, jak ten dzień będzie ważny dla Polski i całego świata" - napisał premier, wspominając tamten dzień. Mimo tego, że miał wówczas 10 lat, to zapamiętał wielką radość i dumę, jaka ogarnęła cały kraj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1k8dsw

Podziel się opinią

Share
d1k8dsw
d1k8dsw
Więcej tematów