Wątpliwości polskich naukowców dot. węgierskiej szczepionki
Polscy naukowcy, którzy skomentowali
informację o opracowaniu przez Węgrów i wdrożeniu do produkcji
szczepionki dla ludzi przeciwko ptasiej grypie, podkreślali
wiarygodność węgierskich uczonych, ale mieli wątpliwości, czy w
razie mutacji wirusa uda im się dostatecznie szybko przygotować
nowy wariant szczepionki.
Premier Węgier Ferenc Gyurcsany ogłosił we wtorek, że Węgry produkują już szczepionkę, która chroni ludzi przed obecną postacią wirusa H5N1 ptasiej grypy. Gyurcsany powiedział również, że jeśli wirus zmutuje się, naukowcy węgierscy będą w stanie wyprodukować nową szczepionkę w ciągu 8 tygodni.
Jak dotąd, nie ma naukowych publikacji na temat skuteczności węgierskiej szczepionki przeciwko H5N1. O wszystkim dowiadujemy się z mediów. Być może wynika to z pośpiechu. Jeśli jednak Węgrzy utrzymują, że ich szczepionka jest skuteczna, moim zdaniem mają do tego podstawy. To wiarygodni naukowcy - powiedział prof. Andrzej Gładysz z Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Odnosząc się do zapewnień Węgrów, że są w stanie stworzyć szczepionkę przeciw nowym odmianom wirusa w ciągu ośmiu tygodni, prof. Gładysz ocenił, że "nie jest to niemożliwe". Jednak - jak zaznaczył - "wirus który zmutowałby w postać przenoszącą się z człowieka na człowieka, mógłby także zacząć zmieniać się zbyt szybko, jak na możliwości twórców szczepionek".
Jak dodał, nawet gdyby skuteczność szczepionki nie okazała się stuprocentowa, byłoby zasadne szczepienie osób mających częsty kontakt z ptakami. Dzięki szczepieniom zmniejszyłaby się bowiem liczba zachorowań i miałyby one lżejszy przebieg.
Mikrobiolog prof. Waleria Hryniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Warszawie sądzi, że osiem tygodni na wyprodukowanie nowej szczepionki to zbyt optymistyczny wariant.
Ten czas może wystarczyć Węgrom na stworzenie szczepionki przeciw zmutowanej wersji wirusa ptasiej grypy, ale prawdopodobnie jest zbyt krótki, by przygotować ją w odpowiedniej ilości. Szczepionka to produkt biologiczny i wyprodukowanie go zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy - podkreśliła.
Wyprodukowanie szczepionki nie oznacza ponadto jeszcze, że będzie skuteczna. Badanie jej skuteczności jest trudne i także musi zająć kilka tygodni. Być może trzeba ją będzie podawać w większych dawkach lub stosować szczepienia powtórne - dodała prof. Hryniewicz.
Uspokoiła jednocześnie, że jest duża szansa, iż nowa szczepionka będzie dostatecznie skuteczna, by powstrzymać pandemię. Szczep, który służy do produkcji szczepionki, jest zazwyczaj bardzo pieczołowicie wybierany przez Światową Organizację Zdrowia. Nawet jeśli dojdzie do pojawienia się nowych zmutowanych wariantów wirusa, to musi upłynąć trochę czasu, nim zaadaptują się one do organizmu człowieka - podkreśliła.
Pierwsze doniesienia na temat skuteczności węgierskiej szczepionki pojawiły się już w październiku 2005 roku. Miały one wówczas dość spektakularny charakter, gdyż szczepieniu eksperymentalnym preparatem poddał się osobiście węgierski minister zdrowia, Jenoe Racz.
DPA pisząc we wtorek o podjęciu produkcji szczepionki przez Węgrów przypomina, że przed kilkoma miesiącami eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Unii Europejskiej i Węgierskiej Akademii Nauk uznali węgierski preparat za nieskuteczny. Od tej pory państwo dofinansowało firmę farmaceutyczną Omninvest sumą dwóch miliardów forintów (ok. 8 mln euro) w celu rozbudowy zdolności w produkcji szczepionki
Prace nad szczepionką przeciwko ptasiej grypie prowadzą również naukowcy w innych krajach. W USA eksperymentalną szczepionkę produkują już dwie firmy farmaceutyczne. Rząd USA rozpoczął gromadzenie jej zapasów już w listopadzie 2005 r. W grudniu 2005 r. francuscy naukowcy informowali, że opracowana przez nich szczepionka przeciw ptasiej grypie daje pozytywne wyniki w testach na pacjentach. Podobne testy zapowiadają też Rosjanie.