Trwa ładowanie...
d1lgr7n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Waszczykowski dla "The Irish Times": Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę

• Trzeba zwiększyć obecność NATO na wschodniej flance - powiedział Waszczykowski
• Dodał w rozmowie z "The Irish Times", że "to będzie czytelny sygnał dla Moskwy"
• Opowiadamy się za Unią wolności, demokracji - zaznaczył minister
• "Jarosław Kaczyński nie zmierza w kierunku nacjonalistycznym"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d1lgr7n

"Chcemy zwrócić uwagę i przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że Rosja prowadzi z nami geopolityczną grę. Musimy być przygotowani, by ją prowadzić" - powiedział w wywiadzie dla opiniotwórczego dziennika "The Irish Times" szef polskiej dyplomacji minister Witold Waszczykowski. W rozmowie mówił m.in. o współpracy polsko-irlandzkiej, Unii Europejskiej, kwestiach bezpieczeństwa oraz zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.

Minister Waszczykowski w kontekście szczytu NATO w Polsce zwrócił uwagę, że "kluczowe jest doprowadzenie do większej obecności Sojuszu na jego wschodniej flance". W ocenie ministra, takie ustalenia państw Sojuszu na szczycie będą miały dwa kluczowe skutki. "Wyeliminuje to obawy, jakoby państwa, które wstąpiły do NATO w 1999 r., były członkami drugiej kategorii, a po drugie będzie to czytelny sygnał dla Moskwy w związku z prowadzoną przez Rosję polityką" - czytamy w wywiadzie.

Minister Waszczykowski zaznaczył, że dawne państwa Układu Warszawskiego pamiętając wcześniejsze zaangażowanie Rosji w kryzysy w Gruzji i na Ukrainie przygotowane są na różne scenariusze.

d1lgr7n

Dodał, że "Irlandię i Polskę łączy wiele pozytywnych doświadczeń". "Silnym związkiem pomiędzy obydwoma państwami są Polacy i polskie rodziny w Irlandii. Polska zabiega o powrót emigrantów do kraju, gdzie już czeka na nich wiele możliwości, a my zobowiązaliśmy się do tworzenia nowych" - zaznaczył minister.

Odnosząc się do referendum w Wielkiej Brytanii wyraził nadzieję, że Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w Unii. Jak zaznaczył, "Wielka Brytania jest sojusznikiem Polski w spojrzeniu na integrację europejską". "My w Europie Środkowej opowiadamy się za Unią wolności, demokracji, równej współpracy a nie tzw. jeszcze bliższą Unią" - wyjaśnił minister.

Odrzucił również zarzuty, jakoby działania rządu zmierzały do podważenia zasad rządów państwa prawa w Polsce. "Spór, który ma miejsce, nie jest niczym niezwykłym w państwie demokratycznym. Potrzeba czasu aby rząd rozwiązał ten problem tak, aby osiągnąć kompromis i zapewnić równowagę pomiędzy kompetencjami Trybunału Konstytucyjnego a uprawnieniami parlamentu w procesie stanowienia prawa. Insynuacje, jakoby Jarosław Kaczyński zmierzał w kierunku nacjonalistycznych i autorytarnych działań w Polsce należy uznać za nieuprawnione" - dodał.

d1lgr7n

Podziel się opinią

Share

d1lgr7n

d1lgr7n
Więcej tematów