PolskaWassermann: mamy już projekt likwidacji WSI

Wassermann: mamy już projekt likwidacji WSI

Są już projekty trzech ustaw: o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych oraz utworzeniu oddzielnych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Projekty będą teraz konsultowane z MON.

04.01.2006 | aktual.: 04.01.2006 17:33

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadał w expose likwidację WSI i powołanie w ich miejsce wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Odwołano już szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego. Pełniącym obowiązki szefa WSI jest gen. Janusz Bojarski, a nowym wiceszefem - płk Jan Żukowski. Według Wassermanna, Żukowski dobrze zna "problematykę rosyjską" i że był odsunięty od "działań służbowych" w 2002 r., gdy szefem WSI był gen. Marek Dukaczewski. Wassermann powiedział, że do czasu zmian, nie będzie powołany nowy szef służb.

Dukaczewski proszony o wypowiedź po konferencji Wassermanna, odmówił komentarza.

Wywiad i kontrwywiad mają być centralnymi organami administracji publicznej, podległymi Ministerstwu Obrony Narodowej, których szefów będzie powoływał premier na wniosek szefa MON. Do wojskowych służb będą mogli trafić specjaliści cywilni spoza wojska.

Wassermann podał, że w ustawach o wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym ograniczone zostaną kompetencje tych służb w porównaniu z obecnymi, które mają Wojskowe Służby Informacyjne. Kontrwywiad będzie ścigał ściśle określone w ustawie kategorie przestępstw, a wywiad - działał jedynie za granicą. Karze będzie podlegało bezprawne wykorzystanie informacji służb w działaniach biznesowych, wpływanie za ich pomocą na organy władzy publicznej na media. Kontrwywiad ma stracić uprawnienia do zatrzymywania osób; będzie to robiła Żandarmeria Wojskowa - chce minister.

Podał on, że do ustalenia z MON pozostają sprawy m.in. ataszatów wojskowych w ambasadach - komu będą one podlegały.

W ocenie Wassermanna, zmiany nie będą powodować dodatkowych kosztów, ponieważ obecnie WSI są zbyt liczne. Zaznaczył, że nie oznacza to, iż wielkość zatrudnienia w nowych służbach będzie aż o połowę mniejsza. Poinformował, że o weryfikacji funkcjonariuszy WSI do nowych służb będzie decydowała komisja likwidacyjna.

Koordynator służb specjalnych powiedział, że nie obawia się, by zwalniani z WSI nie mogli znaleźć pracy. Będzie chodziło o przypadki osób oczywiście zbędnych dla służb - zaznaczył. Mówił m.in. o osobach, które przeszły szkolenia w NRD, Czechosłowacji i Związku Radzieckim. Nie powiedział, jaki procent takich osób jest obecnie w służbie. Mówił też o osobach, które wykorzystywały swoje uprawnienia, do prywatnych interesów.

Według niego, likwidacja WSI będzie przeprowadzona przez specjalną komisję szybko tak, aby nie narażać Polski na niebezpieczeństwo. Minister nie powiedział, kiedy ustawy będą mogły być uchwalone, bo to "głębokie zmiany", wokół których może powstać "pewna dyskusja". Zaznaczył, że Platforma Obywatelska także była za szybkimi zmianami w WSI.

Pytany, czy zmiany mogą zakończyć się w ciągu pół roku powiedział, że liczy, iż tak się stanie.

Wassermann uważa, że zmiany nie odbiją się negatywnie na pracy wojskowych służb podczas misji w Iraku i w Afganistanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)