Wassermann: CBA działa czasem zbyt radykalnie
Minister-koordynator służb specjalnych, Zbigniew Wassermann powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest przeciwny spektakularnym zatrzymaniom tzw. przestępców w białych kołnierzykach, w tym osób podejrzanych o korupcję. Powiedział także, że CBA działa czasem zbyt radykalnie.
Zbigniew Wassermann powiedział, że Centralne Biuro Antykorupcyjne działa w sferach, do których organy ścigania nie miały do tej pory dostępu. Dodał, że sfery te są powiązane z władzą, stąd działania CBA spotykają się z oporem.
Jako przykład Zbigniew Wassermann podał działania Biura w sprawie nieprawidłowości w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, w którym leczyli się przedstawiciele władzy. Minister-koordynator powiedział jednak, że CBA działa czasem zbyt radykalnie. Wyjaśnił, że jest przeciwny spektakularnym zatrzymaniom tak zwanych przestępców w białych kołnierzykach, w tym osób podejrzanych o korupcję.
Zbigniew Wassermann nie chciał skomentować wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na temat chirurga Mirosława G. Powiedział, że "sprawa ma wyjątkowy charakter i ministra mogły ponieść emocje".
Mówiąc o zarzutach lekarzy pod adresem CBA, minister Wasserman podkreślił, że Biuro działa zgodnie z prawem i wytycznymi prokuratury. Dodał, że funkcjonariusze nie badają dokumentacji medycznej szpitala MSWiA, a tylko dokumenty dotyczące hospitalizacji pacjentów.
Ujawnienie listy "500" IPN jest konieczne
IPN-owska lista osób publicznych, które współpracowały z komunistycznymi służbami specjalnymi, powinna zostać ujawniona tak, by nie złamać prawa. Taką opinię wyraził w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister-koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann.
Instytut Pamięci Narodowej zebrał nazwiska około 500 osób publicznych, współpracujących z komunistycznymi służbami, zgodnie z ustawą lustracyjną. Nazwisk tych nie można jednak ujawnić po zakwestionowaniu ustawy przez Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem Zbigniewa Wassermanna jest bardzo niedobrze, jeśli ludzie odgrywający ważne role polityczne i społeczne są dawnymi agentami. Może to zagrażać bezpieczeństwu państwa. Ujawnienie listy IPN jest więc konieczne w interesie publicznym. Minister Wassermann podkreślił, że lustracja powinna doprowadzić do tego, aby Polską rządzili ludzie nie uwikłani we współpracę z komunistycznymi służbami.
Minister-koordynator zapowiedział, że w lipcu zostaną podjęte decyzje dyscyplinarne w sprawie funkcjonariuszy ABW, uczestniczących w zatrzymaniu Barbary Blidy. Pięciu funkcjonariuszy ma już wstępnie postawione zarzuty. W sierpniu ma być natomiast gotowa ekspertyza dotycząca okoliczności śmierci byłej posłanki. Zbigniew Wassermann podkreślił, że sprawa ta zostanie wyjaśniona do końca.
Poinformował też, że trwa postępowanie karne w sprawie węgierskiej firmy "Multipolaris", mającej kontrakt na wytwarzanie dowodów osobistych. Minister dodał, nie podając szczegółów, że postępowanie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa, a także zagrożenia bezpieczeństwa państwa.