Trwa ładowanie...
d1j76c6
d1j76c6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wąsowski: strona kościelna otrzymała raport Komisji Majątkowej

Strona kościelna otrzymała raport końcowy Komisji Majątkowej - poinformował współprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony kościelnej mec. Krzysztof Wąsowski. Dodał, że osobiście raport ten współtworzył.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1j76c6

To samo sprawozdanie, zgodnie z ustawą likwidującą komisję, miał do poniedziałku otrzymać minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu.

Wąsowski zapytany, kiedy raport został podpisany przez obydwie strony, powiedział, że pierwotną wersję raportu podpisano już w ubiegły czwartek, 24 lutego. Okazało się jednak, że strona rządowa chciała wnieść jeszcze poprawkę, a strona kościelna się na to zgodziła. - I z tego, co wiem - w poniedziałek została ona naniesiona - dodał Wąsowski, zastrzegając, że osobiście przy tym nie był, ale poprawka "była z nim konsultowana".

Poprawka ta - jak powiedział - dotyczyła sformułowania, odnoszącego się do tego, że "zarówno strona kościelna jak i strona rządowa w Komisji Majątkowej będą współpracować ze wszystkimi organami kontrolującymi działania Komisji". Wąsowski dodał, że praktyka taka była też dotychczas, a wprowadzony zapis oznacza dalszą chęć współpracy w tym zakresie.

d1j76c6

Odnosząc się do treści raportu Komisji Majątkowej Wąsowski powiedział, że mówi on o tym, czym ona była, w jakich formach działała, ile spraw zostało rozstrzygniętych i w jakim trybie. Raport zawiera przede wszystkim dane statystyczne, a w sześciu załącznikach opisano 20-letnią działalność Komisji i zmiany w jej składzie. Jest też szczegółowe zestawienie poszczególnych spraw z ponad 3 tys., które były rozpatrywane przez Komisję.

Wąsowski poinformował, że w środę ma się odbyć konferencja prasowa w MSWiA, podczas której raport zostanie zaprezentowany.

Komisja Majątkowa działała na mocy ustawy z 17 maja 1989 r. W 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu KEP. Przez 20 lat działalności rozpatrzyła w sumie ok. 2800 spraw, do rozpatrzenia pozostało jej - według danych MSWiA - jeszcze 216. Teraz, na wniosek stron, mogą nimi zająć się sądy.

Decyzja o likwidacji komisji miała związek m.in. z krytyką jej działalności. Większość jej orzeczeń zapadała bowiem bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości, a media podawały, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.

d1j76c6

Efektem tego była ustawa o jej likwidacji, którą w styczniu podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d1j76c6

d1j76c6
d1j76c6
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów