Świat"Washington Post": wizy dla nielicznych już przyjaciół

"Washington Post": wizy dla nielicznych już przyjaciół

Jeżeli Stany Zjednoczone nie chcą stracić przyjaciół w Europie Środkowowschodniej - nielicznych, których jeszcze mają na świecie - powinny czym prędzej znieść wizy dla obywateli krajów tego regionu - pisze "Washington Post".

21.06.2007 | aktual.: 21.06.2007 18:26

Dziennik w komentarzu redakcyjnym wzywa do włączenia tych krajów - a więc również Polski - do programu ruchu bezwizowego. Zdaniem gazety, obowiązek wizowy dla państw tego regionu, należących teraz do Unii Europejskiej, jest "reliktem zimnej wojny" oraz wyrazem "uprzedzenia i dyskryminacji" wobec jego mieszkańców.

"Nie jest zatem niespodzianką, że niechęć do Stanów Zjednoczonych wzrasta w tych krajach, wśród których - podkreśla gazeta - są najdzielniejsi przyjaciele Ameryki i jej sojusznicy w NATO".

"Ten status krajów drugiej kategorii jest szczególnie irytujący dla państw, które wysłały swe wojska na prowadzone przez USA wojny w Iraku i Afganistanie" - ocenia "Washington Post".

Zwraca uwagę, że ograniczając swoją polityką wizową możliwość przyjazdu do USA obywatelom takich krajów, jak np. gospodarczo wysoko rozwinięte Czechy, "Ameryka zapłaci za to cenę nie tylko spadkiem szacunku dla siebie za granicą, lecz także w postaci straconych okazji do wymiany biznesowej".

Administracja prezydenta George'a W. Busha - przypomina dziennik - popiera obecnie włączenie do programu ruchu bezwizowego dziewięciu krajów z Europy Środkowowschodniej, w tym Polski, ale ustawa w tej sprawie utknęła w Kongresie.

Czeka tam w kolejce jako część szerszej ustawy o wprowadzeniu w życie zaleceń komisji ds. 11 września, zajmującej się dalszymi posunięciami antyterrorystycznymi. Ustawa została zablokowana groźbą weta Busha, nie godzącego się z jednym z jej przepisów.

"Jeżeli Stany Zjednoczone będą upierać się przy trzymaniu swych przyjaciół na dystans, wkrótce odkryją, że nie mają żadnych" - konkluduje "Washington Post".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)