Co Ukraińcy myślą o Polsce? Sondaż dużo pokazuje
Jakie plany mają uchodźcy z Ukrainy? Jak im się żyje w Polsce? Po raz pierwszy przeprowadzono badanie, by znaleźć odpowiedź na te pytania. Sami naukowcy podkreślają, że jest to badanie eksperymentalne.
Ukraińcom zadano pytanie: czy osiągany dochód wystarcza na życie – zaspokajanie bieżących potrzeb? Okazuje się, że są mocno podzieleni w tej kwestii. "Przeszło dwie piąte badanych deklaruje, że tak. I niemalże tyle samo, 44,9 proc., że nie" - czytamy w raporcie, który opublikowała "Rzeczpospolita".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podział widać także przy pytaniu o warunki życia w Polsce. Blisko trzy piąte (56,9 proc.) deklaruje, że warunki ich życia się pogorszyły, ale dla prawie dwóch piątych warunki zmieniły się na lepsze.
Z czego mogą wynikać tego rodzaju odpowiedzi? Większość uchodźców z Ukrainy, która osiedliła się w naszym kraju (60 proc.), mieszkała w dużych miastach - 200 tys. mieszkańców lub więcej - zauważają autorzy badania.
Niemal dwie trzecie uchodźców z Ukrainy (65,8 proc.), którzy przebywają w Polsce, jest zadowolona ze swojego obecnego życia, a jedna piąta nie jest. Jedna trzecia Ukraińców objętych badaniem (34,2 proc.), przyjeżdżała do Polski przed wojną (24 lutego 2022 roku).
Skąd to niezadowolenie? Powodem mogą być wyższe niż w Ukrainie koszty życia. Ukraińców w Polsce przede wszystkim stać na opłacanie wydatków, takich jak: żywność (86,4 proc.), nie wszystkich już na odzież (67,1 proc.), opłaty za mieszkanie (65 proc.) oraz leki (50,1 proc.).
Trzeba przy tym zwrócić, że połowa ukraińskich respondentów pracuje. Uczniem lub studentem jest co dziesiąty badany. Tyle samo osób, to przedsiębiorcy lub emeryci.
Połowa Ukraińców chce się zintegrować z polskim społeczeństwem
Ukraińcy bezsprzecznie pozytywnie oceniają polską pomoc (94,3 proc.). - Na szczególną uwagę zasługuje to, że na to pytanie nie udzielono nawet jednej odpowiedzi negatywnej - podkreśla Robert Staniszewski, pomysłodawca projektu z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Ponad połowa badanych uchodźców z Ukrainy deklaruje, że chciałaby zintegrować się z polskim społeczeństwem. Odmiennego zdania jest jedna piąta. Po zakończeniu wojny niemal połowa uchodźców zamierza wrócić do Ukrainy. Na stałe w Polsce chce zostać co dziesiąty, a 16,5 proc. chce zostać tu jakiś czas po jej zakończeniu.
Życie Ukraińców w Polsce. Eksperymentalne badanie
Życie i plany ukraińskich uchodźców zbadali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Podkreślają, że jest to badanie eksperymentalne.
- Największe wyzwanie dotyczyło metody oraz kryteriów doboru próby badawczej. Celem było możliwie precyzyjne odwzorowanie struktury socjodemograficznej uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce. Udało nam się odtworzyć proporcje płci oraz wieku dla pełnoletnich członków tej zbiorowości na podstawie odpersonalizowanego rejestru obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym nadano status cudzoziemca na podstawie specustawy – wyjaśnia dr Robert Staniszewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
PRZECZYTAJ TAKŻE: RCB alarmuje ws. rosyjskiej dezinformacji. "Nie daj sobą manipulować!"
Źródło: "Rzeczpospolita"