Trwa ładowanie...
d2fchfg
07-03-2006 13:35

"Warunki w Guantanamo poprawiły się, ale obóz trzeba zamknąć"

Warunki socjalne więźniów w amerykańskiej
bazie Guantanamo na Kubie poprawiły się, ale obóz trzeba zamknąć -
poinformowała belgijska senator, przygotowująca raport
dla OBWE w tej sprawie.

d2fchfg
d2fchfg

Więzienie spełnia europejskie normy; cele są tu nawet większe niż w więzieniach w Belgii - powiedział Anne Marie Lizin belgijskiemu dziennikowi "De Morgen".

Lizin odwiedziła bazę w Guantanamo w zeszłym tygodniu, przewodząc delegacji inspektorów Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE nalega, aby Stany Zjednoczone ustaliły datę zamknięcia obozu.

Lizin - która w przeszłości była zagorzałym krytykiem Guantanamo - zaznaczyła, że procedury przetrzymywania tam więźniów stały się "bardziej humanitarne". Nie sprecyzowała jednak o jakie procedury chodzi i w jaki sposób się zmieniły. Dodała, że nie pozwolono jej na rozmowę z więźniami, ale ich przesłuchania mogła oglądać na ekranie telewizora bez dźwięku.

Pomimo polepszenia warunków w Guantanamo, Lizin potwierdziła, że obóz powinien zostać zamknięty, o co apeluje również ONZ. Opublikowany w połowie lutego raport ONZ głosi, że USA powinny albo osądzić albo natychmiast zwolnić wszystkich więźniów przetrzymywanych w Guantanamo.

d2fchfg

Raport został sporządzony przez pięciu inspektorów Komisji Praw Człowieka ONZ, przez 18 miesięcy badających sprawę. Autorzy oparli się przede wszystkim na zeznaniach byłych więźniów i ich rodzin; nie pojechali do bazy Guantanamo, ponieważ nie zezwolono im na bezpośrednie rozmowy z więźniami. Waszyngton odrzucił dokument jako "oparty na pogłoskach".

W połowie lutego Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał USA do zamknięcia obozu. Eurodeputowani potępili w niej wszelkie formy tortur.

Końcowy raport w sprawie przetrzymywania więźniów w Guantanamo Lizin ma zaprezentować w lipcu 2006 r. W celu jego sporządzenia belgijska socjalistka m.in. przeprowadziła wywiady z wysokimi urzędnikami Pentagonu oraz członkami Kongresu USA i innymi osobami, które miały dostęp do osadzonych w obozie.

Amerykanie przetrzymują obecnie w Guantanamo ok. 500 osób, które podejrzewają o terroryzm. Więźniowie, schwytani głównie w Afganistanie i Pakistanie, nie mają statusu jeńców wojennych, a jedynie "walczących w armii wroga" (enemy combatant), co nie daje im praw wynikających z konwencji genewskich.

W maju międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International nazwała Guantanamo "gułagiem naszych czasów".

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj