Warto przyjechać do Sandomierza
Sandomierz jest godny polecenia i warto do niego wracać - uważają turyści ankietowani przez Koło Naukowe "Młodych Socjologów" Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu.
Głównym celem badań było poznanie opinii turystów odwiedzających miasto w zakresie warunków noclegowych, bazy gastronomicznej oraz atrakcyjności obiektów w Sandomierzu i okolicy. Studenci chcieli się także dowiedzieć m.in. co skłoniło turystów do odwiedzenia Sandomierza. Ich intencją było też ukazanie w wynikach badań słabych i mocnych stron oferty turystycznej.
Z raportu przygotowanego pod kierunkiem dr Marka Ziemby wynika, że zdecydowana większość turystów (78%) poleciłaby Sandomierz innym osobom; pozostali ankietowani odpowiedzieli "raczej tak". Badani w większości (67%) stwierdzili, że Sandomierz zdecydowanie wart jest tego, by powtórnie go odwiedzić. Żaden z respondentów nie udzielił odpowiedzi "raczej nie" ani "zdecydowanie nie".
Turyści przyjechali do Sandomierza, aby obejrzeć zabytki miasta, poznać jego historię, ważna była też sugestia rodziny lub znajomych. Tylko 8% ankietowanych wskazało, ze powodem przyjazdu był serial telewizyjny "Ojciec Mateusz".
Znacznie więcej niż połowa respondentów wystawiła miastu ocenę bardzo dobrą - 59% wskazań, ocenę dobrą wybrało 39% osób. Znikomy odsetek osób (po 1%) wystawił ocenę dostateczną oraz dopuszczającą. Żaden z respondentów nie ocenił miasta stopniem niedostatecznym.
72% respondentów dało najwyższą ocenę zabytkom i bogactwu historycznemu miasta, 53% - oceniło tak walory przyrodnicze. Możliwości rozrywki najwięcej badanych (35%) oceniło jako dostateczne. Zakwaterowanie ocenione zostało przez wszystkich pozytywnie: na ocenę najwyższą wskazało - 44% badanych. Jeśli chodzi o usługi gastronomiczne, najwięcej osób oceniło ją stopniem dobrym - 47% badanych
Wśród miejsc wartych obejrzenia wskazywano przede wszystkim Stare Miasto, katedrę położoną na malowniczym wzgórzu oraz Bramę Opatowską. Za cechę najbardziej pozytywną najczęściej wymieniano ładną panoramę miasta, niezwykły klimat oraz panujący w mieście spokój.
Respondenci najczęściej uznawali, iż miasto nie posiada cech negatywnych (42 odpowiedzi). Po kilka osób wskazało, że cechą najbardziej negatywną jest stan dróg, wysokie ceny w sklepach czy płatne parkingi. Według turystów w Sandomierzu brakuje: klubów rozrywkowych, informacji turystycznej i koszy na śmieci.
Dla ponad połowy respondentów (59%) wizyta w Sandomierzu nie była pierwszą, ale dla większości badanych (67%) pobyt w Sandomierzu jest jednodniowy. Zdaniem autorów raportu oznacza to, że z jednej strony miasto ma w sobie "magnes z biegunem dodatnim" bo turyści wracają do niego, ale z drugiej strony posiada "magnes z biegunem ujemnym", gdyż odpycha od dłuższych pobytów.
Badania terenowe zostały zrealizowane w czerwcu 2009 roku w kilku miejscach miasta i odbywały się przy współpracy wydziału edukacji, kultury i sportu sandomierskiego magistratu. Studenci przeprowadzili ankietę ze 138 osobami; 51% ankietowanych stanowiły kobiety. Wśród badanych przeważały osoby w wieku od 30-39 lat, z wykształceniem wyższym, z miast do 50 tys. mieszkańców. Ponad połowa turystów przyjechała do Sandomierza z rodziną.
Koło "Młodych Socjologów" działa przy Instytucie Socjologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu od 2004 roku. Jego celem jest pogłębienie i rozpowszechnienie wiedzy socjologicznej, prowadzenie badań doskonalących umiejętności i kompetencje przyszłego socjologa.