PolskaWarszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę

297. Warszawska Piesza Pielgrzymka - najliczniejsza pielgrzymka na Jasną Górę - dotarła po
południu do częstochowskiego sanktuarium. W tym roku przez dziewięć dni pielgrzymowało z nią ponad 7,5 tys. osób - głównie mieszkańcy Warszawy i okolic, ale i liczni obcokrajowcy.

Warszawska Pielgrzymka Piesza dotarła na Jasną Górę
Źródło zdjęć: © PAP

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, które co roku organizowane są ze stolicy Polski na Jasną Górę. Jej trwające kilka godzin wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze.

14 sierpnia to dzień, kiedy na Jasną Górę pielgrzymi przybywają najliczniej w roku, przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sumie do Częstochowy pieszo weszło w czwartek ponad 30 tys. pielgrzymów; rzesze wiernych dotarły też do Częstochowy samochodami i autokarami.

Wieczorem pątnicy wezmą udział we mszy świętej na jasnogórskich wałach, pod przewodnictwem prymasa Polski, kard Józefa Glempa. Będzie to część ogólnopolskiego dziękczynienia za Światowe Dni Młodzieży w Sydney. Homilię wygłosi delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży, bp Henryk Tomasik z diecezji siedleckiej.

W piątek pielgrzymi będą uczestniczyć w uroczystej sumie pontyfikalnej, odprawianej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, abpa Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosi kard. Glemp.

Hasłem tegorocznej warszawskiej pielgrzymki było zawołanie "Łaską jesteście zbawieni". Na trasie pielgrzymi odwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

Co roku do Częstochowy przychodzi pięć pielgrzymek ze stolicy; większość z nich dotarła już do sanktuarium. To m.in. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grupa "17", 17. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, 25. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin i Ogólnopolska Strażaków oraz licząca ponad 4 tys. osób 27. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która weszła na Jasną Górę w czwartek rano.

Jako ostatni z warszawskich pielgrzymów na trasę wyruszą pątnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej. Rozpocznie się ona 16 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. Do Częstochowy pątnicy dotrą 25 sierpnia i następnego dnia wezmą udział w święcie patronalnym Pomocników Maryi Matki Kościoła - święcie Matki Bożej Częstochowskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)