Warszawiacy oddają hołd JP II
Ponad tysiąc osób uczestniczy w
uroczystości "Opowieść o Świętości" z okazji 85. rocznicy urodzin
Jana Pawła II, która rozpoczęła się na warszawskim
Placu Piłsudskiego.
Po mszy świętej, która rozpoczęła się o godzinie 19, planowany
jest koncert.
Uroczystość planowano na 18 maja - dzień urodzin Papieża-Polaka, ale ze względu na odbywający się wówczas w stolicy III Szczyt Rady Europy została przeniesiona. Przedstawiciele Studenckiej Grupy Inicjatywnej (nieformalne stowarzyszenie studentów warszawskich uczelni) - organizatora uroczystości - powiedzieli PAP, że wydarzenie "Opowieść o Świętości", na które składają się msza św. i program artystyczny, "jest wyrazem hołdu młodych ludzi dla sługi Bożego Jana Pawła II oraz solidarności z Nim".
Zdaniem organizatorów, spotkanie symbolizuje "duchową pielgrzymkę Jana Pawła II, którą chciał odbyć w tym roku do Ojczyzny, by poświęcić świątynię Opatrzności Bożej, a zwłaszcza spotkać się rodakami i ukochaną przez Niego młodzieżą".
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w intencji rychłej Beatyfikacji Jana Pawła II. Ks. Jarosław Różycki, duszpasterz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego., który odprawiał mszę świętą, powiedział w kazaniu: Wielu Polaków wierzy i ufa, że Ojciec Święty nas nie opuścił. Wierzą, że wciąż oręduje za nami w niebie. Młodzież, jako grupa społeczna, z którą Jan Paweł II wiązał szczególne nadzieje, w imieniu wszystkich Polaków, pragnie prosić Go o wstawiennictwo we wszystkich życiowych sprawach.
Po mszy przewidziano koncert, podczas którego wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Stanisław Sojka, Golec uOrkiestra, Chili My, Full Power Spirit z pokazem breakdance, a także aktorzy, którzy będą recytować wiersze Karola Wojtyły, m.in. "Tryptyk Rzymski".
Uroczystości patronują: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński, prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Papież Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach (Małopolskie), zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Przez ponad 26 lat kierował Kościołem katolickim.